Venkovní nebo garážové parkování v zimě

30.11.2017

V zimních měsících se nám jen těžko opouští náš rozehřátý vůz. Řidiči se utíkají schovat do tepla domova. Kam zaparkovat auto, aby v zimě co nejméně trpělo? Jaké jsou výhody a nevýhody parkování venku a v garáži? V tomto článku se na to podíváme a navíc je tu několik praktických rad k parkování.

Venkovní nebo garážové parkování v zimě

Venkovní stání

Pokud parkujeme v zimě venku, stojí za zvážení, kde zaparkovat našeho čtyřkolového miláčka. Rozhodně neparkujte přímo vedle domu. Tím se vystavujete nebezpečí pádu sněhu nebo rampouchů ze střechy a ráno by auto nemuselo vypadat tak, jako když jste ho večer opouštěli. V případě, že nechceme vůz vyhrabávat ze sněhového valu, neparkujme v přímé blízkosti cest, které jsou protahovány těžkou technikou.

Výhody venkovního stání:

 • Rychlá dostupnost. Kdo parkuje přímo na ulici před domem nemusí se trápit otevíráním vrat garáže, odemykáním brány a po výjezdu jejich zamykáním.
 • Místo na parkovišti je obvykle odklizené a posypané.

Nevýhody parkování venku:

 • Auto hlavně v zimních měsících venku trpí. Musí odolávat vnějším vlivům, jako je déšť, kroupy, mráz a sníh.
 • Před odjezdem je potřeba počítat s časovou rezervou. Auto se musí před jízdou očistit od sněhu, oškrábat zamrzlá okna, vyčistit světla atd.
 • Vůz není nijak chráněn před krádeží a vandalismem.
 • Hrozí větší nebezpečí poškození automobilu chybným parkováním ostatních řidičů.
 • Ne vždy se podaří najít parkovací místo přímo před vašim domem.

Vůz můžeme ochránit aspoň částečně proti mrazu použitím folie, která je určená k přikrytí předního skla. Tím se zamezí sněhu a námraze působit přímo na sklo a následně usnadní řidiči práci při očišťování auta.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Garážové stání

Garáž může stát samostatně na pozemku. Modernější obytné domy nabízejí svým nájemcům garážové stání v suterénu. Někteří lidé si garáž pronajímají. U někoho najdeme garáž přímo v domě. Na podobném principu fungují i garážové přístřešky. Ty se vyrábějí z plechu nebo dřeva.

Garážové parkování výhody:

 • Auto v garáži má delší životnost než vůz, který je parkovaný jen venku.
 • V garáži je auto v bezpečí a případným zlodějům dá větší práci jej odcizit. A ještě více jim to ztížíme montáží bezpečnostního zařízení.
 • Vůz je vždy připraven k jízdě.
 • Je šetrnější k pneumatikám a i jim prodlužuje životnost.

Nevýhody:

 • Pokud je garáž nedostatečně odvětrána, nadělá takové stání více škody než užitku.
 • V případě přetopené garáže je vůz vystaven v zimě velkým teplotním šokům, což rozhodně neprospívá například jeho laku.
 • Finanční náročnost. Postavit garáž nebo si ji pronajmout něco stojí.
 • Garáž jako součást domu nese některá úskalí, jako je ztráta tepla, vysoké pořizovací náklady nebo přinášení vlhkosti do domu.

Garážové stání má bez diskuzí více výhod. Za zvážení stojí její pořizovací náklady, které jsou poměrně vysoké. Ten, kdo vlastní dražší vůz raději ho ustájí v garáži. Pokud máte auto v nižší hodnotě, není pořízení nebo stavba garáže aktuální.

Pravidlem by mělo být dobré očistění auta od sněhu před vjezdem do garáže. Tím se zamezí přílišné vlhkosti v ní. Parkující před domem by se měl pokusit na svém stání co nejvíce odhrabat sníh. Namísto se lépe vjíždí a vůz aspoň nebude stát v mokru. V zimě se nedoporučuje používat ruční bubnovou brzdu. Pokud je zatažená všudy přítomná vlhkost může zmrznout a kola se nepodaří odbrzdit. Po zastavení se doporučuje zařadit první rychlostní stupeň, případně stojí-li vůz ve svahu podložit jeho kola pevnou překážkou.

Hledat na webu Srovnátor.cz