Vlastní, sdílené nebo půjčené auto?

21.06.2017

V zahraničí běžná záležitost, v Česku pomalu se rozvíjející alternativa pro příležitostné řidiče. Řeč je o sdílení automobilu, tzv. carsharingu. Tento způsob půjčování automobilu vás zbaví každoročních nákladů spojených s provozem auta. Odborníci se shodují, že při ročním nájezdu 10 000 km a méně je sdílení automobilu výhodnější než jeho vlastnění. Vedle ekonomické výhodnosti přináší carsharing úlevu od papírování a starostí o servis auta. A co víc – pokaždé si můžete vybrat jiný typ vozu. A nebude to žádná ojetina.

Vlastní, sdílené nebo půjčené auto?

Carsharing neboli sdílení automobilu již spolehlivě funguje v Praze, Brně a dalších velkých městech. Těší se oblibě u stále rostoucího počtu uživatelů. Roste také počet aut, která jsou ke sdílení určena. Na jakém principu carsharing funguje? Stačí se registrovat do vybrané „rodiny“ a ve většině případů také uhradit vratnou kauci. To vám otevře dveře k různým modelům převážně nových aut, která jsou připravena k vyzvednutí na určených místech s klíčky uvnitř. Auta se otevírají čipovou kartou nebo chytrým telefonem. Dle potřeby si auta rezervujete, vyzvedáváte, využíváte a zase vracíte. Za tuto službu samozřejmě také platíte.

Na rozdíl od provozování vlastního auta ale každoročně neřešíte:

  • povinné ručení
  • havarijní pojištění
  • dálniční známku
  • servis a opravy
  • pneumatiky ani jinou péči o auto

Vše je v ceně. Navíc vám odpadá největší náklad, který dokáže pořádně zatížit váš finanční rozpočet – pořizovací cena auta. Užíváním sdíleného auta platíte pouze za ujeté kilometry a čas, po který máte auto rezervované. Obvykle existuje i denní cenový strop.

V porovnání s autopůjčovnou není sdílení omezené provozní dobou půjčovny a sdílená auta jsou dostupná 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu. Sdílené auto si tedy můžete půjčit i vrátit třeba uprostřed noci nebo o víkendu. Klidně i jen na pár hodin.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Cenové rozdíly – vlastní, sdílené auto, autopůjčovna

Nejdůležitějším faktorem pro většinu z nás zůstává cena. Vybrali jsme tři modelové situace a porovnali je z nákladového hlediska podle toho, jaké auto bylo využito (vlastní, sdílené, půjčené v autopůjčovně). Jedná se o příklady cen – většina carsharingových firem nabízí více typů ceníků s různými sazbami. Modelovými situacemi jsou:

  • cesta po městě, např. na nákup (najeto 20 km, strávený čas 2 hod.)
  • víkendová cesta mimo město, např. na chatu (najeto 200 km, strávený čas 48 hod.)
  • delší cesta mimo město, týdenní dovolená (najeto 1 000 km, strávený čas 7 dnů)
Typ cesty vlastní auto * sdílené auto (nezapočítán paušál ve výši 139 Kč/měsíc nebo 90 Kč/zápůjčka) autopůjčovna
celková cena cena za km celková cena cena za km celková cena cena za km
Nákup 110 Kč 5,50 Kč 140 Kč 7,00 Kč 1 000 Kč 50,00 Kč
Víkend na chatě 1 100 Kč 5,50 Kč 1 460 Kč 7,30 Kč 2 870 Kč 14,35 Kč
Dovolená 5 500 Kč 5,50 Kč 6 220 Kč 6,22 Kč 6 306 Kč 6,31 Kč

* Částky nezahrnují pořizovací cenu auta a roční náklady na provoz auta: povinné ručení, havarijní pojištění, dálniční známku, servis, pneumatiky, autokosmetiku apod.

Pro představu, jak vypadá současný trh se sdílenými auty, uvádíme také přehled největších firem fungujících na českém trhu:

Společnosti nabízející carsharing

Firma počet obsluhovaných měst počet vozů
Car4way 5 200
Autonapul 9 více než 55
Ajo.cz 2 28
Emuj (především elektromobily) 2 23

Věříme, že vám článek poskytl lepší představu o tom, jaké jsou možnosti osobní dopravy v dnešní době a že i na dopravě autem se dají optimalizovat rodinné finance. Uvedené příklady rozhodně nereprezentují všechny možné případy, ale situaci a nabídku v této oblasti budeme pravidelně sledovat a těšíme se, až vydáme další článek na toto téma.

Carsharing vs. vlastní automobil

Carsharing infografika
Hledat na webu Srovnátor.cz