Vlastní, sdílené nebo půjčené auto?

22.06.2017

V zahraničí běžná záležitost, v Česku pomalu se rozvíjející alternativa pro příležitostné řidiče. Řeč je o sdílení automobilu, tzv. carsharingu. Tento způsob půjčování automobilu vás zbaví každoročních nákladů spojených s provozem auta. Odborníci se shodují, že při ročním nájezdu 10 000 km a méně je sdílení automobilu výhodnější než jeho vlastnění. Vedle ekonomické výhodnosti přináší carsharing úlevu od papírování a starostí o servis auta. A co víc – pokaždé si můžete vybrat jiný typ vozu. A nebude to žádná ojetina.

Vlastní, sdílené nebo půjčené auto?

Carsharing neboli sdílení automobilu již spolehlivě funguje v Praze, Brně a dalších velkých městech. Těší se oblibě u stále rostoucího počtu uživatelů. Roste také počet aut, která jsou ke sdílení určena. Na jakém principu carsharing funguje? Stačí se registrovat do vybrané „rodiny“ a ve většině případů také uhradit vratnou kauci. To vám otevře dveře k různým modelům převážně nových aut, která jsou připravena k vyzvednutí na určených místech s klíčky uvnitř. Auta se otevírají čipovou kartou nebo chytrým telefonem. Dle potřeby si auta rezervujete, vyzvedáváte, využíváte a zase vracíte. Za tuto službu samozřejmě také platíte.

Na rozdíl od provozování vlastního auta ale každoročně neřešíte:

  • povinné ručení
  • havarijní pojištění
  • dálniční známku
  • servis a opravy
  • pneumatiky ani jinou péči o auto

Vše je v ceně. Navíc vám odpadá největší náklad, který dokáže pořádně zatížit váš finanční rozpočet – pořizovací cena auta. Užíváním sdíleného auta platíte pouze za ujeté kilometry a čas, po který máte auto rezervované. Obvykle existuje i denní cenový strop.

V porovnání s autopůjčovnou není sdílení omezené provozní dobou půjčovny a sdílená auta jsou dostupná 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu. Sdílené auto si tedy můžete půjčit i vrátit třeba uprostřed noci nebo o víkendu. Klidně i jen na pár hodin.

Cenové rozdíly – vlastní, sdílené auto, autopůjčovna

Nejdůležitějším faktorem pro většinu z nás zůstává cena. Vybrali jsme tři modelové situace a porovnali je z nákladového hlediska podle toho, jaké auto bylo využito (vlastní, sdílené, půjčené v autopůjčovně). Jedná se o příklady cen – většina carsharingových firem nabízí více typů ceníků s různými sazbami. Modelovými situacemi jsou:

  • cesta po městě, např. na nákup (najeto 20 km, strávený čas 2 hod.)
  • víkendová cesta mimo město, např. na chatu (najeto 200 km, strávený čas 48 hod.)
  • delší cesta mimo město, týdenní dovolená (najeto 1 000 km, strávený čas 7 dnů)
Typ cestyvlastní auto *sdílené auto (nezapočítán paušál ve výši 139 Kč/měsíc nebo 90 Kč/zápůjčka)autopůjčovna
celková cenacena za kmcelková cenacena za kmcelková cenacena za km
Nákup110 Kč5,50 Kč140 Kč7,00 Kč1 000 Kč50,00 Kč
Víkend na chatě1 100 Kč5,50 Kč1 460 Kč7,30 Kč2 870 Kč14,35 Kč
Dovolená5 500 Kč5,50 Kč6 220 Kč6,22 Kč6 306 Kč6,31 Kč

* Částky nezahrnují pořizovací cenu auta a roční náklady na provoz auta: povinné ručení, havarijní pojištění, dálniční známku, servis, pneumatiky, autokosmetiku apod.

Pro představu, jak vypadá současný trh se sdílenými auty, uvádíme také přehled největších firem fungujících na českém trhu:

Společnosti nabízející carsharing

Firmapočet obsluhovaných městpočet vozů
Car4way5200
Autonapul9více než 55
Ajo.cz228
Emuj (především elektromobily)223

Věříme, že vám článek poskytl lepší představu o tom, jaké jsou možnosti osobní dopravy v dnešní době a že i na dopravě autem se dají optimalizovat rodinné finance. Uvedené příklady rozhodně nereprezentují všechny možné případy, ale situaci a nabídku v této oblasti budeme pravidelně sledovat a těšíme se, až vydáme další článek na toto téma.

Carsharing vs. vlastní automobil

Carsharing infografika