Výbava, kterou si nesmíte zapomenout do divočiny

26.02.2018

Příroda má v sobě kouzlo a lidé v ní rádi tráví svůj čas. Je tam klid, ticho, les krásně voní, tak proč se nevydat na výlet právě tam. Možná si pamatujete Beara Gryllse, který v jednom televizním pořadu předváděl, jak se člověk může zachránit a najít cestu do civilizace v nejrůznějších naprosto šílených podmínkách. Jemu stačil k přežití nožík a o zbytek se postaral, tak nějak svépomocí. Ostatní smrtelníci však potřebují aspoň minimum komfortu.

Výbava, kterou si nesmíte zapomenout do divočiny

Batoh

Základní věcí, kterou při svých toulkách využijete, je batoh. V obchodech zaměřených na sportovní potřeby najdete batohů celou škálu, stačí si jen vybrat. Objem batohu se udává v litrech, optimální velikost záleží na době, kterou chcete v přírodě strávit a na ročním období. Při výběru správného batohu sledujeme:

 • jeho velikost,
 • nastavitelnost popruhů,
 • zda má batoh boční kapsy a různé praktické úchyty,
 • výhodou je, je-li do batohu integrována pláštěnka na něj,
 • příjemné je také mít v přední části batohu velký otvor se zipem, tím se zamezí komplikovanému přehrabovaní v jeho útrobách,
 • skvělou vychytávkou je ještě hydro-vak, do které si nachystáte nápoj a pomocí hadičky pijete.

Nůž

Nůž, je pomocníkem do přírody za všechny prachy, bez něj se nejspíš neobejdete. Bezva je mít kvalitní nůž, který je pro použití v divočině stavěný, s kapesní rybičkou, toho moc nezmůžete. Prodávají se přímo outdoor nože nebo dokonce survival nůž, tedy nůž na přežití. Základní požadavkem je jeho funkčnost, pevnost, ostrost a správný materiál.

KPZ

Co má v KPZ neboli krabičce poslední záchrany být se učí malí skauti, patří do ní sirky, škrtátko, březová kůra, náplast, knoflík a další věci, které vám pravděpodobně život nezachrání, ale pomohou v nouzi. Dnes se starým dobrým KPZkám, říká survival pack a jeho složení se různí, mezi ty nejdůležitější předměty v něm patří:

 • potřeby pro založení ohně, může to být křesadlo- pokud s ním umíme oheň rozdělat, dobrý zapalovač nebo klasické zápalky, doporučujeme ty voděodolné
 • baterka nebo jiný zdroj světla, například led svítilna
 • skládací kleště, někdy obsahují i příbor či pilník
 • žiletka, drátek, pinzeta
 • lékárnička – náplasti, desinfekce, obvaz, injekční jehla, základní druhy léků proti bolesti a horečce (paralen, brufen)
 • menší finanční obnos v měně destinace, kde se budete pohybovat
 • papír a tužka

Spacák a karimatka

Spacích pytlů se prodává veliká spousta, je hlavně na vašich preferencích a požadavcích jaký zvolit. Při výběru by se nemělo zapomínat na hmotnost spacáku, je to přece jen něco co potáhnete na zádech. Zajímat nás také bude do kolika stupňů je spacák určen, z jakého je materiálu, prodyšnost a skladnost.

Karimatka se na první pohled může zdát jako něco navíc, ale není nad to se dobře vyspat. Pomáhá izolovat tělo od chladu a vlhka, které jde od země. V dobrém počasí na přespání v přírodě postačí jen karimatka a spacák. Prodejci nabízejí karimatky pěnové, nafukovací, samonafukovací, a nebo přímo nafukovací matrace, ty ale do divočiny úplně nedoporučíme.

Oblečení

Co se týče vhodného oblečení na dobrodružství v přírodě, záleží opět na počasí a ročním období, kdy se vydáváte ven. Pravidlem by mělo být vrstvení, to znamená mít na sobě více vrstev, které v případě nutnosti, můžete svlékat nebo oblékat. Doporučuje se, být při výběru oblečení, tak trochu pesimista a počítat s tím nejhorším, to jest – bude zima a pršet. Říká se, že není špatného počasí, jen špatně oblečeného turisty. Velký důraz proto bude kladen na nepromokavé vrstvy oblečení, bunda, boty, kalhoty. Na sto procent se vyplatí vzít sebou pláštěnku.

Boty

Předpokládá se, že v divočině se bude dost chodit, proto je obuv jedna z úplně nejdůležitějších věcí, kterou si vzít. Na botách nešetřete, potřebujeme je mít pohodlné, nepromokavé, prodyšné a ne moc těžké. K botám patří ponožky, těch není nikdy dost.

Přístřešek, stan, celta

Tady máme hned několik možností, jak přečkat noc venku. Můžeme si postavit stan, zhotovit přístřešek nebo použít celtu.

Jídlo a pití

Pokud nechcete při svých toulkách okusovat mršiny jako Bear, přibalte si do batohu nějaké základní potraviny, od nich se očekává, že budou energetické, výživné a tělo je rychle dokáže přeměnit na energii. Berte čokoládu, trochu cukru, soli a třeba i sušené maso. Dodržování pitného režimu v přírodě je také velmi důležité, dostatečný přísun tekutin zamezí dehydrataci organismu a jeho nepříjemným projevům, které pokazí příjemný výlet. Kdo se chystá připravovat v přírodě jídlo teplé, poslouží mu skvěle plynový vařič, na němž se dá převařit i voda nebo aspoň samoohřevná jídla.

Pro každého je divočinou něco jiného, zatímco jeden si připadá jako v divočině v lese za domem, někdo urazí stovky kilometrů, aby dorazil na to správné místo. Stejně, tak nezáleží jestli se vydáváte na odpolední výlet, víkendový čundr nebo pořádnou dovolenou, hlavní je si to užít a přežít vše ve zdraví. Praxe cestovatele naučí, co je nejvhodnější sebou brát, štěstí přeje připraveným a těm, kteří situaci nepodcení, takže si stačí zabalit do batohu to nejdůležitější a vyrazit za zážitky.

Hledat na webu Srovnátor.cz