Zapůjčení auta v zahraničí, co si ohlídat a na co si dát pozor?

31.08.2017

Možná řešíte dilema, jak skloubit leteckou dovolenou s aktivním odpočinkem? Jste rádi pány svého času a upřednostňujete poznávání navštívené země i mimo turistické resorty, zároveň však nemáte čas ani chuť absolvovat cestu na dovolenou vlastním autem? Řešení je zcela jednoduché, půjčte si auto na místě v cílové destinaci a nejlépe uděláte, pokud si ho rezervujete už z pohodlí domova online.

Zapůjčení auta v zahraničí, co si ohlídat a na co si dát pozor?

Rezervace vozu před odletem

Pokud víte už před odletem na dovolenou, že si budete na místě chtít zapůjčit automobil, rozhodně zvolte online rezervaci předem. Ušetříte čas, který místo hledání důvěryhodné autopůjčovny a výběru vhodného auta můžete věnovat poznávání místních krás. A v neposlední řadě ušetříte také peníze, rezervace auta přes internet ve většině případů vychází levněji.

Nemusíte procházet webové stránky místních autopůjčoven a luštit je v cizím jazyce, existují vyhledávače, které za vás srovnají nabídky prověřených půjčoven po celém světě a to vše přehledně a v češtině. Tyto vyhledávače fungují obdobně jako oblíbené a využívané weby pro rezervaci ubytování.

Můžete vybírat z různých modelů aut, zvolit, kde chcete vůz převzít, zda v půjčovně či už na letišti (většinou za příplatek), přiobjednat doplňkové služby jako je zapůjčení GPS navigace či dětské autosedačky a také si v klidu doma pročíst smluvní podmínky dané autopůjčovny.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Na co si dát při půjčení auta pozor?

Vždy pozorně pročítejte smluvní podmínky. Pokud jste je studovali předem na internetu, stejně si je ještě při podpisu zkontrolujte, nikdo vám nezaručí, že to co podepisujete se shoduje s informacemi uvedenými na webu. Neostýchejte se požádat o vysvětlení, pokud něčemu nerozumíte, pár minut navíc vám později může ušetřit mnoho nepříjemností i peněz plynoucích z nepochopení podmínek.

Mezi zásadní skutečnosti, které by vás mohly překvapit patří následující:

  • Věk řidiče – ne každému s platným řidičským průkazem bude auto zapůjčeno. Ve většině případů platí, že řidič musí mít 21 až 70 let a minimálně roční, někde i dvouletou řidičskou praxi.
  • Dodatečné poplatky – nebuďte překvapeni, za co vše se připlácí! Jste dva a chcete se střídat v řízení? Zaplatíte poplatek za druhého řidiče. Máte s sebou ratolesti? Zaplatíte poplatek za půjčení dětské autosedačky. Nevíte kudy se vydat? Zaplatíte poplatek za půjčení GPS navigace. Je vám méně než 25 let? Zaplatíte poplatek za rizikový věk.
  • Pojištění – pojištění bývá součástí půjčovného pouze v základní formě, tzv. CDW (Collision Damage Waiver), případně není v ceně vůbec. Dále musíte počítat s tím, že pro případ havárie či krádeže vozu je stanovena určitá spoluúčast, jejíž výše vám bude blokována na vaší platební kartě. Zprostředkovatelé půjčení auta také nabízí pojištění v různém rozsahu, je však brát na zřetel, že pronajímatelé vozů většinou neberou pojištění od třetích stran na zřetel a je třeba částku v případě nehody uhradit a až následně vymáhat peníze od společnosti se kterou jste si sjednali pojištění.

Co si při přebírání vozu ohlídat?

V první řadě zkontrolujte, zda máte všechny doklady, které budete k zapůjčení vozu potřebovat, patří mezi ně:

  1. Vytisknuté potvrzení o rezervaci auta (některé půjčovny akceptují i elektronickou verzi).
  2. Platný řidičský průkaz
  3. Další doklad totožnosti (ID), cestovní pas, nebo občanský průkaz, jste-li v zemi EU
  4. Embosovanou platební kartu na jméno řidiče (tj. s vystouplými písmeny), ať už platební či kreditní s dostatečnou výší dostupných peněžních prostředků, aby z karty mohla být odečtena částka za půjčovné a pojištění plus blokace depozitu ve výši spoluúčasti za havárii či odcizení auta.

Když automobil přebíráte nezapomeňte zkontrolovat stav vozidla, zejména funkčnost světel, stěračů, blinkrů, dále případné škrábance na karosérii či zachovalost interiéru. Zjistíte-li nesoulad mezi deklarovaným a skutečným stavem, požadujte zapsání závad, aby jste nebyli nuceni je při vrácení uhradit. Ujistěte se, že auto obsahuje povinnou výbavu dle pravidel silničního provozu dané země, jako je reflexní vesta, výstražný trojúhelník a lékárnička.

Dále věnujte pozornost množství paliva v nádrži. Půjčovny mohou k naplnění nádrže přistupovat různě:

  • Půjčím si auto s plnou nádrží a s plnou ho také vrátím – nejčastější případ a také nejvýhodnější, můžete si dle ceny vybrat, na které čerpací stanici nádrž před vrácením naplníte. Pokud bude v nádrži palivo chybět, počítejte s tím, že si půjčovna naúčtuje poplatek vyšší, než by stálo dotankování.
  • Půjčím si auto s plnou nádrží a vracím s prázdnou – zní to výhodně, ale cena paliva je jistě v půjčovném zohledněna a pokud v nádrži nějaké palivo zůstane, nikdo vám ho neuhradí.
  • Půjčím si auto s plnou nádrží, kterou platím půjčovně – nejméně výhodná možnost, cena paliva je v půjčovně často značně nadsazená oproti okolním čerpacím stanicím.

Máte-li řízení zapůjčeného vozu ve svých rukách, nezbývá, než vám popřát šťastnou cestu a mnoho kilometrů za poznáním bez nehod.

Hledat na webu Srovnátor.cz