Jak zazimovat motorku – 8 užitečných rad

17.10.2014

Sezona nespoutaných motocyklových vyjížděk se pomalu chýlí ke konci. A nastává tak čas, kdy své milované stroje budete muset uložit k zimnímu spánku. Zazimováním motorky si připravíte skvělou půdu pro první jarní vyjížďku.

Jak zazimovat motorku – 8 užitečných rad
Buďte připraveni na zimu | Foto: Thechronicleherald.ca

Pokud si s údržbou nechcete dělat starosti, můžete nechat zazimování na autorizovaném servisu. Nejde však o nic složitého. Bez problémů si poradíte sami.

Nejprve motorku pořádně umyjte. A poté se zaměřte na následující kroky:

 1. Uskladněte baterku
  Vyberte baterce suché a teplé místo, ideálně od 15 stupňů Celsia výš. Neměla by být uložena na místě, kde se teploty během zimy prudce mění. Průběžně baterku nabíjejte. Kondici baterky vyzkoušejte zátěžovým měřákem.
 2. Výměna oleje
  Olej je vhodnější měnit právě na podzim. Během sezony se v něm totiž usazují veškeré nečistoty, které potom narušují např. těsnění.
 3. Vyčistěte řetěz
  Řetěz je na motorce pomalu jednou z nejdůležitějších součástí. Proto je dobré mu věnovat zvýšenou pozornost během celé motorkářské sezony. Ideálně ho čistěte po každé vyjížďce. Před zimou řetěz pořádně „vyperte“ přípravkem na čištění a promažte speciálním olejem.
 4. Vyvěste motorku
  Motorka je nejlépe uskladněná tak, když se kola vůbec nedotýkají země. Pomohou vám k tomu různé stojany pod zadní kolo, případně centrální stojan, který bývá součástí motocyklu. Další variantou jsou boční stojany. V tomto případě jsou ale kola stále zatížená, proto je dobré s motorkou 1 až 2 krát za měsíc popojet.
 5. Zkontrolujte tlak v pneumatikách
  Na zimu pneumatiky lehce přefoukněte. Zhruba o 10 % více, než je předepsaný tlak.
 6. Promažte zámek
  Do zámku nastříkejte mazací prostředek a zkuste párkrát zamknout a odemknout. Předejdete jeho zreznutí.
 7. Natankujte palivo
  Pokud vlastníte motorku s plechovou nádrží, natankujte ji na zimu plnou. V případě plastových nádrží stačí, když je naplníte z poloviny. Do benzínu rovněž můžete přidat např. stabilizátor.
 8. Zkontrolujte chladící kapalinu
  Pořiďte si hustoměr a před zimou změřte hustotu chladící kapaliny. Dbejte na to zejména v případě, že máte motorku uloženou na místě, kde se teploty pohybují kolem nuly.

Nezapomínejte, že dobré uskladnění a péče o stroj přes zimu zlehčí a zlepší Váš start do příští sezóny. Abyste mohli odstartovat další sezónu, myslete včas na povinné ručení.

Hledat na webu Srovnátor.cz