Zima je za dveřmi. Kdy nasadit zimní pneumatiky?

06.11.2014

Podle průzkumu řada řidičů letos vyčkává, než přezuje na zimní pneumatiky. Důvodem je relativně teplý podzim. Pokud Vás však s letními gumami nečekaně překvapí nepříznivé počasí, hrozí Vám nejen pokuta až 2.500 Kč, ale i problémy s případným pojistným plněním.

Zima je za dveřmi. Kdy nasadit zimní pneumatiky?
Máte už přezuto? | Foto: Fotolia.com

Zimní pneumatiky jsou v České republice podle zákona č. 133/2011 Sb. o provozu na pozemních komunikacích povinné od 1. 11. do 31. 3., a to za předpokladu, že je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, případně, kdy je možné dle počasí předpokládat, že tato situace v době provozu vozidla na komunikacích nastane.

Letní pneumatiky v zimě

Obecně je známo, že vhodná doba na výměnu letních pneumatik za zimní je, když průměrná teplota klesá pod 7°C. Při nižších teplotách letní pneumatiky tvrdnou a nemají tak potřebnou přilnavost. Letní pneumatika se tak stává pro jízdu problematická.

Na cestách, kde je značka Zimní výbava, jsou zimní pneumatiky povinné bez ohledu na počasí. Setkat se s tím můžete hlavně v Krkonoších a Krušných horách.

Neriskujte problémy s pojišťovnou

Pokud příčinnou dopravní nehody budou letní nebo sjeté pneumatiky, může dojít ke krácení pojistného plnění ze strany pojišťovny, jelikož se jedná o porušení povinnosti řidiče. Pojišťovna sice z povinného ručení viníka zaplatí škodu poškozenému, ale potom po něm může její část požadovat zpět.

Snad každá pojišťovna se setkává ročně s desítkami škod, které vzniknou na sjetých či nevhodně zvolených pneumatikách. „Klienti totiž stále podceňují fakt, že sjeté, nebo nevhodné obutí může zásadně ovlivnit nejen samotný vznik škody, ale i rozsah jejích následků,“ vysvětluje Libor Beran, metodik likvidace škod z autopojištění Allianz.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Sněhové řetězy

Na silnicích, které se promění ve sněhové kluziště, přijdou vhod kromě zimních pneumatik také sněhové řetězy. Ty jsou povinné v některých lyžařských střediscích a mohou se hodit i v případě husté sněhové pokrývky. Používání sněhových řetězů je však dobrovolné.

Hledat na webu Srovnátor.cz