Změny v dopravě 2016

24.01.2016

Nový rok přináší změny v dopravě. Těšit se můžete na nové dopravní značky, ale i na dlouho očekávané registrační značky na přání.

Změny v dopravě 2016
Změny v dopravě se dotknou všech motoristů. | Foto: Fotolia.com

Jednou z novinek jsou i povinné reflexní prvky pro chodce. Půjdete-li po neosvětlené silnici a nebudete dostatečně vidět, můžete na místě dostat dvoutisícovou pokutu.

Registrační značky na přání

Chcete mít unikátní značku na svém vozidle? Nově si můžete zažádat o registrační značku (RZ) na přání. Urážlivá a hanlivá slova Vám však neprojdou. Za jednu tabulku zaplatíte 5 tisíc korun, za standardní dvě tabulky na osobní vůz tak dáte 10 tisíc korun.

Značka se váže na majitele, nikoli na auto. Velkou nevýhodou je, že pokud značku ztratíte nebo Vám ji někdo ukradne, úřady Vám nemohou vydat další se shodným textem.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Nové dopravní značky

Nejdůležitější změna se týká značky Zimní výbava, která přikazuje jízdu pouze se zimními pneumatikami. Dosud platila jen od 1. 11. do 31. 3., nyní toto omezení končí. Není-li pod značkou uvedena doba platnosti, platí po celý rok.

Dochází i ke změně označení dálnice, už nebude na modrém, ale na zeleném pozadí. Značka silnic na modrém pozadí, bude označovat silnice I. třídy, na nichž se zároveň zvýší povolená rychlost na 110 km/h.

Na výskyt zvířat na silnici mohou nově upozorňovat značky s konkrétnějším varováním než se skotem a divokou zvěří, například Pozor kůň nebo Pozor žáby.

Novinkou bude také značka Bezpečný odstup. Značka poskytuje základní orientaci v bezpečné vzdálenosti mezi jednotlivými vozy na silnici.

Zdroj: Bezpecnecesty.cz

Hledat na webu Srovnátor.cz