Značení na pneumatikách. Co znamená a jak se v něm vyznat

10.08.2017

Nekonečně dlouhá kombinace čísel a písmen na bočnici pneumatik se může na první pohled znát jako tajná šifra mistra Leonarda, jejíž rozluštění vás dovede k truhle plné zlata. Nenechte se však zmást svými představami. Značení na pneumatikách není žádná záhada, pokud víte, co jednotlivé symboly znamenají.

Značení na pneumatikách. Co znamená a jak se v něm vyznat

Přehled značení na pneumatikách

Zkratky a ostatní symboly na pneumatice v sobě ukrývají poměrně důležité informace, které nám slouží pro správný výběr pneumatiky. Stáří, typ, vlastnosti, apod., to vše lze vyčíst z několika čísel či písmen. Tu nejdůležitější šifru na pneumatice nepřehlédnete, je psaná velkým písmem ve tvaru, který ukládá EU a příklad můžete vidět níže:

205/55 R 16 91 V

A co jednotlivá značení znamenají?

205 Šířka dezénu v milimetrech
55 Výška profilu pneumatiky v procentech (tj. 55 % z 205 mm)
R Označení pro radiální pneumatiku (D – diagonální, B – bias belted)
16 Průměr ráfku v palcích (1 palec = 25,4 mm)
91 Index nosnosti (dle tabulky indexů nosnosti index 91 odpovídá maximálnímu zatížení 615 kg)
V Rychlostní index (dle tabulky indexů rychlosti index V značí maximální rychlost 240 km/hod, na níž jsou pneumatiky vyrobeny)

Výběr nové pneumatiky

Hledáte-li ten správný typ pneumatik pro váš vůz, přehled značení vám možná nejen usnadní orientovat se v jednotlivých symbolech, ale také získat potřebné rozměry pro nákup nových pneumatik. Právě zmiňovaný kód totiž potřebujete k tomu, abyste vybrali pneumatiku, která vám zajistí pohodlnou a hlavně bezpečnou jízdu.

Kde jinde rozměry najít?

Pokud by se vám z nějakého důvodu nepodařilo najít značení na pneumatice, hledejte ve velkém technickém průkazu, tam jej najdete vždy.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Ostatní důležité značky

Outside x Inside asymetrická pneumatika

  • Outside – vnější strana pneu, kterou vidíte, když stojíte čelem k autu
  • Inside – vnitřní strana směrem k podvozku
AS nebo AW celoroční pneumatika
MS, M+S nebo symbol vločky zimní pneumatika
AT pneumatika na silnici i do terénu
MT pneumatika do těžkého terénu
RF nebo XL zesílená bočnice (zvýšení nosnosti)
DOT XXXX datum výroby (týden a rok)
TT pneumatika s duší
TL pneumatika bez duše
FR ochrana alu ráfku před poškozením při najetí k hraně obrubníku

Péče vám zaručí delší životnost

Životnost pneumatik není přesně daná, ale nedoporučuje se je používat déle jak pět let. Důležité je nevystavovat je vysokým teplotám, přílišným a častým změnám teplot, vlhkosti, UV záření, agresivním chemikáliím, apod. Stejně tak má svůj význam vhodné skladování (letních a zimních pneumatik) a pravidelná kontrola. Pozor také na předčasné opotřebení, není nutné připomínat, jak nebezpečná je jízda na tzv. “ojetých pneumatikách”.

Autor Martin Daneš

Martin Daneš

Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Srovnátor.cz. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@srovnator.cz

Hledat na webu Srovnátor.cz