Co je povinné ručení?

08.08.2016

Povinné ručení bychom si měli sjednávat za účelem finanční ochrany při námi zaviněné nehodě a ne proto, že to nařizuje zákon. Pamatujte si, že nehody se stávají i těm nejlepší řidičům.

Co je povinné ručení

Kdo musí mít povinné ručení

Povinné ručení musí mít každý majitel vozidla zapsaného v registru vozidel. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta ve výši 5 až 40 tisíc korun. Povinné ručení upravuje zákon č. 168/1999 Sb., který si můžete projít zde.

Co kryje povinné ručení

povinného ručení se hradí škody, které pojištěné vozidlo způsobí na majetku, zdraví, životě či ušlém zisku druhým či třetím osobám. Způsobíte-li nehodu pojištěným vozidlem jiným osobám, zaplatí se škody z vašeho povinného ručení. A naopak způsobí-li někdo nehodu vám, zaplatí se škody z jeho povinného ručení.

Sleva (bonus) za jízdu bez nehod

Pokud jezdíte pojištěným vozidlem bez nehod, promítne se to i na ceně povinného ručení. Za každý rok bez nehody získáte slevu (tzv. bonus). Každá pojišťovna má slevy nastaveny trochu jinak, ale zhruba po 10 letech můžete dosáhnout na slevu až 50 %.

Bonusy jsou převoditelné z auta na auto, ale i v případě, že měníte pojišťovnu. Vždy se váží na rodné číslo pojistníka.

Další zajímavé články

Pravidla přednosti na přechodu pro chodce

Kdo komu dává přednost na přechodu pro chodce?
21.08.2017

Situace, se kterou se setkáváme denně. Chodci mají na přechodu přednost – ta má ale svá pravidla a své výjimky. Jak se tedy na přechodu správně chovat?

Opravy silnic o prázdninách

Opravy silnic o prázdninách
18.08.2017

Jistě jste si v průběhu prázdnin všimli zvýšeného počtu omezení na silnicích. Uzavírky, zúžení, objížďky a následně kolony znepříjemnily cestu mnoha jedincům.


Kam dále:

Doporučte nás