Co je povinné ručení?

08.08.2016

Povinné ručení bychom si měli sjednávat za účelem finanční ochrany při námi zaviněné nehodě a ne proto, že to nařizuje zákon. Pamatujte si, že nehody se stávají i těm nejlepší řidičům.

Co je povinné ručení

Kdo musí mít povinné ručení

Povinné ručení musí mít každý majitel vozidla zapsaného v registru vozidel. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta ve výši 5 až 40 tisíc korun. Povinné ručení upravuje zákon č. 168/1999 Sb., který si můžete projít zde.

Co kryje povinné ručení

povinného ručení se hradí škody, které pojištěné vozidlo způsobí na majetku, zdraví, životě či ušlém zisku druhým či třetím osobám. Způsobíte-li nehodu pojištěným vozidlem jiným osobám, zaplatí se škody z vašeho povinného ručení. A naopak způsobí-li někdo nehodu vám, zaplatí se škody z jeho povinného ručení.

Sleva (bonus) za jízdu bez nehod

Pokud jezdíte pojištěným vozidlem bez nehod, promítne se to i na ceně povinného ručení. Za každý rok bez nehody získáte slevu (tzv. bonus). Každá pojišťovna má slevy nastaveny trochu jinak, ale zhruba po 10 letech můžete dosáhnout na slevu až 50 %.

Bonusy jsou převoditelné z auta na auto, ale i v případě, že měníte pojišťovnu. Vždy se váží na rodné číslo pojistníka.

Další zajímavé články

Dopravní výchova – povinná součást výuky

Dopravní výchova učí děti bezpečnému chování na silnici
17.10.2017

Dopravní výchova má vést ke zvyšování bezpečnosti silničního provozu, proto je nedílnou součástí výuky na základních školách.

Nebezpečí poškození nemovitosti při bouřce

Nebezpečí poškození nemovitosti při bouřce
20.09.2017

Bouřka, především pak blesk, dokáže poškodit vaši nemovitost i vybavení vaší domácnosti. Majetek se vyplatí chránit mimo jiné vhodným pojištěním.


Kam dále: