Hypotéka na byt

Chcete si pořídit vlastní byt? Je vaším cílem prodej bytu na hypotéku? Nebo hledáte hypotéku na družstevní byt? Případně půjčka na byt? Podmínky pro získání hypotéky na byt se nijak zásadně neliší od podmínek, které musíte splnit na cestě za hypotékou na vysněný dům.

Hypotéka na družstevní byt
Hypotéka na družstevní byt bývá levnější

Půjčka na byt – podmínky

Jak už bylo zmíněno, podmínky pro získání hypotečního úvěru na byt se nijak zásadně neliší od podmínek pro hypotéku na dům. Abyste si mohli sjednat hypotéku na byt, musíte splňovat tyto podmínky:

  • Věk – vždy je nutné dosáhnout věku minimálně 18 let.
  • Příjem – zákon nijak nedefinuje, jaký typ příjmu by měl žadatel mít, ale banky se různé druhy příjmů dívají většinou obdobně (nicméně rozdíly samozřejmě existují). Banky tedy posuzují, zda příjem postačuje na splácení hypotečního úvěru. K tomu jim slouží i ukazatele DTI (výše celkového zadlužení k příjmům žadatele, debt-to-income) a DSTI (výše dluhové služby k příjmům žadatele, debt service-to-income).
  • Schopnost splácet – nestačí mít pouze příjem, ale banky také posuzují, zda je klient schopen úvěr splácet. Například pokud činí váš příjem 30 tisíc měsíčně a polovinu z toho dáte na splátky úvěrů, je vcelku jisté, že banka vaši žádost zamítne. Podobně je to v případě, že má žadatel nějaké zápisy o problémech se splácením v registru (či časté odklady splátek u úvěrů) nebo dokonce zápis v Solusu, v rejstříku exekucí či insolvencí. I to může být důvod pro zamítnutí žádosti o úvěr.
  • Bydliště – banky zpravidla také požadují minimálně trvalé bydliště v České republice, některé dokonce trvají na českém občanství žadatele.

Hypotéka na byt v osobním vlastnictví

Zde jsou podmínky stejné jako u každé jiné hypotéky, tedy ručení nemovitostí a podobně.

Hypotéka na družstevní nebo obecní byt

V případě hypotéky na družstevní nebo obecní byt není možné ručit předmětnou nemovitostí, protože družstva ručení bytem nepovolí a ani obce tak nečiní. V tomto případě je tedy potřeba využít ručení jinou nemovitostí (ať už vaší nebo nemovitostí třetí osoby, která s ručením svou nemovitostí souhlasí). Využít můžete také úvěr ze stavebního spoření, u kterého není požadováno ručení nemovitostí. Pokud nemáte nemovitost, kterou byste mohli ručit, je možné využít předhypoteční úvěr. Ten má sice horší podmínky než hypotéka, ale po přepsání nemovitosti do osobního vlastnictví se mění v klasickou hypotéku. V ten moment se zástava náhradní nemovitosti uvolní. Předhypoteční úvěr je vždy dobré řešit se zkušeným hypotečním specialistou.

Hypotéka na byt v developerském projektu

Hypotéku na koupi bytu lze získat i u developerského projektu. V tomto případě nebude banka posuzovat jen vás jako žadatele, ale i spolehlivost samotného developera. K získání hypotéky nejde v tomto případě využít kupní smlouva, banky požadují smlouvu o smlouvě budoucí. Po dokončení developerského projektu je pak nutné doložit samotnou kupní smlouvu, na základě které bude hypotéka načerpána.

Hypotéka na investiční byt

Investiční hypotéku je možné znát také pod označením „hypotéka na pronájem“ nebo „buy to let hypotéka“. S bytovou jednotkou můžete volně disponovat, tedy ji pronajímat k bydlení, ale třeba i k podnikání. Banky mají v tomto případě každá vlastní podmínky (které jsou přísnější než podmínky stanovované ČNB). Rozdíl mezi klasickou hypotékou na bydlení a investiční hypotékou na byt je především ve výši LTV, které u investiční hypotéky činí pouze 60 %. Výhodou ale poté je, že si žadatel může započítat část nebo celý očekávaný příjem z pronájmu do příjmů a tím zvýšit svou bonitu.

Vývoj cen bytů v Praze

Prodej bytu s hypotékou
Vývoj cen bytů v Praze od roku 2010 do současnosti

Nejčastěji kladené otázky – FAQ

Zpravidla jsou to dva až tři týdny. Více informací se dozvíte na stránkách Podmínky hypotéky.

Pro získání hypotéky je nutné splnit podmínky, které jsou pro její úspěšné sjednání povinné. Více se dozvíte na stránkách Podmínky hypotéky.

Možnosti pro získání hypotéky bez dokládání příjmu naleznete na stránkách Nebankovní hypotéka.
Hledat na webu Srovnátor.cz