Předčasné splacení hypotéky a mimořádná splátka hypotéky

Předčasné splacení hypotéky je jednoduše řečeno ukončení hypotečního úvěru. Tento krok může být ze strany banky sankcionován poplatkem, je ale možné využít i několika možností, jak předčasně splatit hypotéku bez poplatku, tedy zdarma. Pokud této možnosti využít nemůžete, není nutné dělat si z poplatků těžkou hlavu. V současné době, kdy se úroky hypoték zvyšují, snižují banky dokonce citelně své sankce a poplatky za předčasné splacení hypotéky. Mimořádná splátka hypotéky je pak splátka, kterou pošlete bance navíc, mimo běžný splátkový kalendář.

Předčasné splacení hypotéky - mimořádná splátka hypotéky
Předčasné splacení hypotéky už není strašákem

Předčasné splacení hypotéky – jde to?

V minulých letech se banky k předčasnému splacení hypotečního úvěru mimo výročí fixace stavěly velmi negativně, případně to umožňovaly jen za poplatek a za předem smluvně sjednaných podmínek. Aktuálně ale banky předčasné splacení hypotéky umožnit musí. Zákon č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru upevnil pozici spotřebitele a umožnil předčasné splacení hypotéky. Nyní lze hypotéku splatit jak částečné, tak také kompletně a to kdykoliv po celou dobu trvání hypotečního úvěru.

Způsoby předčasného splacení hypotéky

Existují 4 varianty předčasného splacení hypotéky zdarma. Bez poplatků můžete předčasně splatit hypotéku v případě:

 • těžké životní situace, jakou je například úmrtí, dlouhodobá nemoc či invalidita manžela či partnera, která povede k výraznému snížení schopnosti splácet
 • splacení do 3 měsíců od oznámení nové úrokové sazby věřitele
 • splacení v období, ve kterém není stanovena pevná zápůjční úroková míra
 • splacení během měsíce před dnem výročí uzavření smlouvy a to ve výši do 25 % celkové výše spotřebitelského úvěru

Na mimořádné splacení máte nárok samozřejmě kdykoliv, je ale nutné počítat s tím, že vám banky mohou naúčtovat smluvní poplatky.

Poplatky za předčasné splacení hypotéky

Ačkoliv se poplatkům v případě, že budete žádat o splacení hypotéky mimo bezplatné období, nevyhnete, nemusíte mít obavy. Výše těchto poplatků se obvykle pohybuje v řádech stokorun, max. několika tisíců korun. Poplatky se mohou napříč bankami lišit a skládat se mohou z těchto položek:

 • poplatky katastru nemovitostí
 • poplatky za notářské úkony, pokud byly třeba
 • telefonní poplatky
 • náklady na plat zaměstnance, který žádost zpracovává
 • administrativní náklady – např. poštovné, náklady na tisk a podobně

Česká národní banka v roce 2016 uvedla, které poplatky si banky mohou nárokovat a které si účtovat nesmí. K těm, které si banky nárokovat nesmí, patří například:

 • snížení úrokových výnosů
 • provize za zprostředkování hypotečního úvěru
 • náklady na zajištění zdrojů pro poskytnutí hypotečního úvěru
Předčasné splacení hypotéky poplatky
Mimořádná splátka hypotéky se vyplatí

Maximální výše poplatku za předčasné splacení hypotéky

Zajímavou informací ale určitě je, že pokud budete chtít celou hypotéku předčasně splatit a nevyužijete možnosti splatit ji zdarma a bez poplatku, banky vám sice mohou naúčtovat zmiňovaný poplatek, ten ale může činit maximálně 1% z výše hypotečního úvěru. Maximálně může jít však o částku 50 000 Kč.

Mimořádná splátka hypotéky – podmínky

Hypotéku lze za určitých podmínek splatit kdykoliv, ale jaká jsou pravidla pro mimořádnou úhradu mimo splátkový kalendář? Prakticky stejná jako pro předčasné splacení.

Klient může každý rok při výročí fixace poslat až 25 % celkové výše úvěru a další částku nad 25 % celkové výše úvěru s poplatkem. Dále je pak možno zdarma splatit 100 % celkové výše úvěru na konci fixace nebo v těžké životní situaci, nebo při prodeji nemovitosti až 100 % celkové výše úvěru s 1 % poplatkem (max. 50 000 Kč).

Možnosti jsou tedy následující (procenta jsou počítána vždy z celkové výše úvěru):

 • mimořádná splátka až 25 % zdarma každý rok během fixace
 • mimořádná splátka přes 25 % s poplatky každý rok během fixace
 • mimořádná splátka až 100 % na konci fixace nebo v těžké životní situaci
 • mimořádná splátka až 100 % s 1% poplatkem (maximálně 50 000 Kč) při prodeji nemovitosti

Nejčastěji kladené otázky – FAQ

Ve většině případů se předčasné splacení hypotéky nevyplatí. Pokud přesto chcete hypotéku splatit dříve, počkejte si na výročí fixace. Veškeré důležité informace o fixaci hypotéky najdete na stránkách Fixace hypotéky.

V současné době je maximální výše poplatku 1% z výše úvěru, případně maximálně 50 000 Kč. Více informací k podmínkám hypotéky získáte na stránkách Podmínky hypotéky.

Hypotéku můžete splatit předčasně kdykoliv, ale jen v některých případech je předčasné splacení možné bez sankčních poplatků. Další informace k podmínkám hypotéky získáte na stránkách Podmínky hypotéky.

Mimořádná splátka hypotéky je částečné nebo úplné splacení hypotečního úvěru. Za mimořádnou splátku se považuje splátka nad rámec běžných měsíčních splátek, které jsou uvedeny ve splátkovém kalendáři hypotéky. Další informace ke splátkám hypotéky najdete na stránkách Splátky hypotéky.

Předčasné splacení hypotéky v praxi znamená zaplacení celé dlužné částky ihned, tedy místo splacení formou sjednaných splátek, nebo splacení ve smluvně sjednaném termínu. Více informací k podmínkám hypotéky získáte na stránkách Podmínky hypotéky.
Hledat na webu Srovnátor.cz