Nejlevnější pojištění auta

Povinné ručení – zákonné pojištění, za které nikdo nechce platit přemrštěnou částku, každý však chce být dobře krytý pro případ zaviněné dopravní nehody. V současné době nabízí povinné ručení 12 pojišťoven a každá hned v několika variantách. Obejít všechny pojišťovny, zorientovat se v jejich nabídkách a vybrat tu nejvýhodnější by bylo poměrně komplikované, proto je tu naše kalkulačka povinného ručení, která nejlevnější pojištění auta, ušité na míru vám a vašemu vozu, najde během několika minut.

Spolehlivé a levné pojištění auta – jde to dohromady?

Při hledání nejlepšího povinného ručení není vhodné soustředit se jen na jeho cenu. Nejlevnější nemusí znamenat nejlepší, zároveň však i dobré pojištění auta může být levné. Není totiž důležitá jen cena pojištění, ale také to, jestli za vás pojišťovna uhradí veškeré škody, a to i v případě závažné dopravní nehody. Proto je ideální hledat co nejlevnější pojištění auta s co nejvyššími pojistnými limity. Zkrátka pojištění, na které se budete moci spolehnout a které ochrání vás a hlavně vaši peněženku.

Ušetřete i vy za pojištění auta

Nejnižší pojistné limity jsou zákonem stanovené na 35 milionů Kč na škody na majetku a 35 milionů Kč na újmy na zdraví, doporučuje se ale sjednávat limity vyšší. I přesto se dá na povinném ručení ušetřit a řada řidičů platí za pojištění auta zbytečně vysoké částky. Máte-li pocit, že patříte mezi ně, využijte kalkulačku povinného ručení. Možná zjistíte, že za pojištění auta platíte více, než je nutné. A to o stovky až tisíce korun ročně.

Cena pojištění auta – na čem závisí?

Cena povinného ručení závisí na mnoha faktorech. Některým pojišťovny přikládají větší, jiným menší důležitost. Z údajů o vozidle, jeho majiteli, pojistníkovi a dalších informací pojišťovna vypočítá výši pojistného. V praxi to znamená, že za dvě stejná vozidla mohou různí řidiči platit různě vysoké pojistné. Co všechno ovlivňuje cenu pojištění auta?

 • Druh vozidla. Je rozdíl, zda sjednáváte pojištění pro motorku, osobní nebo nákladní auto nebo jen přípojný vozík.
 • Objem a výkon motoru. Obecně platí, že čím vyšší jsou tato čísla, tím vyšší je cena pojištění. Nemusí to však být pravidlem.
 • Použití vozidla. Vyšší pojistné mohou očekávat majitelé vozidel taxislužby nebo autoškoly.
 • Rok výroby. Starší vozidla mohou mít levnější pojištění, není to ale pravidlem.
 • Pojistník a vlastník. Záleží na jeho věku a místě bydliště – za rizikovější považují pojišťovny mladé řidiče a krajská města. Roli hraje také to, zda se jedná o fyzickou, nebo právnickou osobu.
 • Počet měsíců bez nehody. Tzv. bonus určuje, jak dlouho jezdíte bez nehod. Čím delší je toto období, tím méně budete platit za pojištění auta – ušetřit můžete až 60 %. Máte-li už nějaké (vámi zaviněné) dopravní nehody za sebou, je to jistá nevýhoda a za povinné ručení si připlatíte.
 • Frekvence placení. Uhradíte-li pojištění auta na celý rok dopředu v jedné splátce, bude vaše pojištění levnější.
 • Limity pojistného plnění. Zvolíte-li produkt s vyššími pojistnými limity, sice si připlatíte, ale budete mít jistotu, že ani v případě závažné dopravní nehody nebudete muset žádné škody hradit ze svého.

Nejlevnější pojištění auta najde online srovnávač

Nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem, jak najít nejlevnější pojištění auta přesně podle vašich představ a požadavků, je využití srovnávače povinného ručení. Ten vám usnadní hledání tím, že:

 • Je tu pro vás 24 hodin denně.
 • Porovnává nabídky všech pojišťoven nabízejících povinné ručení.
 • Nabídky přehledně seřadí podle ceny.
 • Kromě ceny přehledně zobrazí také další parametry pojistky (pojistné limity, nadstandardní připojištění a služby zahrnuté v ceně pojištění).
 • Umožňuje rovnou sjednat pojistnou smlouvu.

Srovnávat nabídky jednotlivých pojišťoven se vyplatí, ať už hledáte to nejlevnější pojištění se základními limity, nebo upřednostňujete nadstandardní služby. Protože se požadavky řidičů na pojištění auta liší, nabízejí pojišťovny celou řadu produktů, aby si každý našel ze svého pohledu nejvýhodnější produkt.

Proč porovnávat nabídky pojištění auta?

Ceny povinného ručení se každým rokem mění. Je možné, že příští rok vám nejvýhodnější pojištění auta nabídne jiná pojišťovna. Proto je dobré se jednou za čas k online porovnání pojištění vrátit – ideálně v době, kdy se blíží výročí vaší stávající smlouvy. Tu je totiž možné vypovědět nejpozději 6 týdnů před koncem pojistného období.

Pokud si nevíte s čímkoliv ohledně povinného ručení rady, můžete se obrátit na naše specialisty, kteří vám po telefonu ochotně poradí. Kontaktní centrum je tu pro vás 7 dní v týdnu.

Nejčastěji kladené otázky – FAQ

Způsobíte-li při provozu pojištěného vozidla dopravní nehodu, pojišťovna za vás uhradí škody na majetku i újmy na zdraví, a to až do výše sjednaných pojistných limitů. Kromě toho lze z povinného ručení uhradit také ušlý zisk a náklady na právní zastoupení poškozených osob.
Minimální pojistné limity povinného ručení jsou zákonem stanoveny na 35 milionů Kč na újmy na zdraví (na každou poškozenou osobu) a 35 milionů Kč na škody způsobené na majetku. Jakkoliv se tyto částky zdají vysoké, při závažných dopravních nehodách může výše škod tyto částky snadno přesáhnout, a to zejména pokud jde o škody na zdraví. Zaviníte-li dopravní nehodu, při níž výše škod přesáhne sjednaný limit, pojišťovna bude rozdíl vymáhat po vás. S vyššími limity pojistného plnění si tedy připlácíte za jistotu, že budou veškeré škody uhrazené pojišťovnou a vy se vyhnete případnému zadlužení.
Vypovědět stávající povinné ručení a uzavřít pojistnou smlouvu u jiné pojišťovny je možné, ale ne kdykoliv během roku. Můžete tak učinit například do dvou měsíců od sjednání smlouvy nebo k výročí smlouvy (výpověď musí být v takovém případě pojišťovně doručena nejpozději 6 týdnů před koncem pojistného období). O bonusy se obávat nemusíte – nevztahují se ke konkrétní pojišťovně, ale k provozovateli vozidla. Bonusy eviduje Česká kancelář pojistitelů. Nová pojišťovna je hned uvidí a zohlední při výpočtu výše pojistného.
Zelenou kartu musí mít každý řidič u sebe. Proto pokud vám nedorazila, kontaktujte nás na telefonním čísle 226 289 777 nebo e-mailové adrese info@srovnator.cz. Situaci ihned prověříme, zkontrolujeme vámi zadané údaje a zelenou kartu vám případně zašleme znovu.
Ano, pojištění na auto si můžete sjednat i bez registrační značky vozidla. Do kolonky, kam se vyplňuje registrační značka, napište slovo “není”. Jakmile vám bude registrační značka přidělena, nahlásíte nám ji jednoduše e-mailem.
Povinné ručení platí i v zahraničí. Seznam států, na jejichž území je vaše pojištění platné, naleznete v části 8 na přední straně zelené karty. Pojištění platí v těch zemích, jejichž kód není přeškrtnutý.
Každé registrované vozidlo musí mít sjednané povinné ručení. Kontrolu platného pojištění provádí jak policisté při silniční kontrole, kteří vám mohou uložit pokutu ve výši 5 000 až 40 000 Kč za nepojištěné vozidlo, tak Česká kancelář pojistitelů, která majitelům nepojištěných vozidel rozesílá dopisy s výzvou k úhradě pokuty. Její výše závisí na druhu vozidla a délce nepojištěného období. Denní sazba se u osobních aut pohybuje od 30 do 93 Kč.
Jestliže při silniční kontrole nepředložíte zelenou kartu, může vám policie uložit blokovou pokutu ve výši až 1 500 Kč. Ve správním řízení může být výše pokuty 1 500 – 3 000 Kč.
Zelenou kartu. Jedná se o jediný platný doklad, kterým potvrdíte, že máte uzavřené povinné ručení. Zelenou kartu musíte mít při cestách autem neustále u sebe – tato povinnost vyplývá ze zákona.
Pokud máte pojistné zaplacené na celý rok, ale pojistnou smlouvu předčasně vypovíte z důvodu prodeje vozidla, pojišťovna vám poměrnou část pojistného vrátí.