Počet vykradených domů a bytů v ČR

31.07.2017

Naše domácnosti ukrývají plno pokladů – šperky, peníze, drahou elektroniku a další cenné, snadno zpeněžitelné věci. Proto lákají zloděje, a to zejména v obdobích, kdy lidé obvykle své domovy na delší dobu opouštějí. Výjimkou však nejsou ani vloupání v době, kdy jsou majitelé doma. Zloději jsou stále vynalézavější a jejich metody stále chytřejší. Majitelé domácností jim však často sami nahrávají nedostatečným zabezpečením možných přístupových cest. Ochranou proti zlodějům je pořádné zabezpečení domácnosti a sjednané pojištění domácnosti, které pokryje případnou škodu.

Vývoj v posledních letech

Situace v Česku se v posledních letech zlepšuje a vykradených domů a bytů ubývá. V roce 2015 bylo vykradeno 6895 domácností, což je stále poměrně vysoké číslo, které svědčí o tom, že co se týká zabezpečení domácností, stále máme co zlepšovat.

Přestože metody zlodějů prochází určitým vývojem, ve většině případů zloději stále používají hrubou sílu a předměty jako páčidlo, vrtačku a kladivo. Dveře bez bezpečnostních prvků pak nemají šanci odolat.

Vývoj počtu vykradených domů a bytů v ČR

Dům či byt – co je bezpečnější?

Pokládáte si otázku, zda je bezpečnější byt v paneláku, kde jste obklopeni spoustou sousedů, nebo rodinný dům, který obývá pouze vaše rodina? Odpověď není jednoznačná. Počty vykradených bytů a rodinných domů jsou podobné. O trochu častěji lákají zloděje rodinné domy.

Počet vykradených domů a bytů

Bezpečnost v krajích

Ve kterých krajích řádí zloději nejvíce? Není překvapením, že největší počet vykradených domů a bytů je každoročně v Praze. Druhé místo zaujímá přilehlý Středočeský kraj. Dalšími kraji, kde jsou počty vykradených domů a bytů významné, jsou kraje Moravskoslezský, Jihomoravský a Ústecký. Naopak nejpříznivější je situace v Karlovarském, Zlínském a Pardubickém kraji.

Počet vykradených domů a bytů v krajích ČR

Nejen letní měsíce jsou rizikové

Většina z nás předpokládá, že k největšímu počtu vloupání do domácností dochází v letních měsících – tedy v době, kdy obvykle své domácnosti opouštíme a vydáváme se na zaslouženou dovolenou. Teplé počasí nás přiměje nechat pootevřené okno a o svou radost z blížící se dovolené se neváháme podělit se svými přáteli na sociálních sítích. To vše hraje zlodějům do karet.

Nejen v červenci a srpnu však dochází k většímu počtu krádeží. Rizikovými v roce 2015 byly i měsíce prosinec, říjen a leden, kdy byl počet vykradených domů a bytů vůbec největší.

Počet vykradených domů a bytů dle měsíců

Zdroj dat:
Policie ČR. http://www.policie.cz/statistiky-kriminalita.aspx

Další zajímavé články

Dopravní výchova – povinná součást výuky

Dopravní výchova učí děti bezpečnému chování na silnici
17.10.2017

Dopravní výchova má vést ke zvyšování bezpečnosti silničního provozu, proto je nedílnou součástí výuky na základních školách.

Nebezpečí poškození nemovitosti při bouřce

Nebezpečí poškození nemovitosti při bouřce
20.09.2017

Bouřka, především pak blesk, dokáže poškodit vaši nemovitost i vybavení vaší domácnosti. Majetek se vyplatí chránit mimo jiné vhodným pojištěním.


Kam dále: