Povinné ručení podle SPZ

Ke sjednání povinného ručení vám nyní stačí už jen registrační značka (SPZ). Do kalkulačky zadáte údaj o registrační značce a zvolíte „vyhledat“. Kalkulačka vám poté nabídne údaje, které jsou evidovány pod číslem registrační značky, kterou jste zadali. Je to rychlé, snadné a údaje o vozidle jsou vyplněny za vás.

Povinné ručení podle SPZ

Co lze zjistit podle SPZ v kalkulačce

Jakmile zadáte SPZ do naší kalkulačky, automaticky se předvyplní údaje k vozidlu, které jsou pod danou SPZ evidovány. Tím odpadá nutnost zadávat tyto údaje ručně. Předvyplněnými údaji jsou:

  • druh vozidla
  • objem válců
  • výkon motoru
  • datum 1. registrace

Co Vám značka neprozradí a a lze zjistit povinné ručení podle SPZ?

Byl vám poškozen vůz nebo jste se dokonce stali účastníkem dopravní nehody a viník ujel? Pokud znáte registrační značku toho, kdo škodu zavinil, máte téměř vyhráno. Pomocí databáze České kanceláře pojistitelů je možné dohledat informaci o tom, zda je na vozidlo sjednáno povinné ručení. Protože je přísně nastaveno GDPR a ochrana osobních údajů, nesmí vám pojišťovna sdělit osobní údaje majitele vozidla. Dalším krokem v řešení této situace bude nutné kontaktování Policie ČR a následně se spojit s vaší pojišťovnou a nahlásit pojistnou událost. Uklidnit vás může ale už jen fakt, že vozidlo je pojištěné.

Kdy vozidlo podle SPZ nedohledáte

Ne vždy je možné v databázi ČKP podle SPZ povinné ručení dohledat. Může to mít tyto důvody:

  • vozidlo, jehož SPZ vyhledáváte, bohužel nemá sjednané povinné ručení
  • znění SPZ není zadáno správně a je neplatné
  • údaje o vozidle jsou zatím v procesu zpracování a nebyly ještě zapsány do databáze ČKP (zpravidla to trvá 1 měsíc od nahlášení nového povinného ručení)

Nejčastěji kladené otázky – FAQ

Žádný. SPZ je zkratka pro Státní poznávací značka, což je zastaralý název pro současné pojmenování RZ – registrační značka. Více se o registračních značkách dočtete na stránce RZ a VIN – K čemu slouží a kdy je použít?

Podle SPZ lze zjistit, zda je dané vozidlo řádně pojištěno. Využít můžete vyhledávač na stránkách České kanceláře pojistitelů. Více se o ČKP dočtete na stránkách Jak a k čemu funguje Česká kancelář pojistitelů.

Podle SPZ bohužel vy sami majitele vozidla nedohledáte. Z důvodu GDPR tuto informaci vám nesmí sdělit ani pojišťovna, u které je sjednáno pojištění daného vozidla, ani policie. Více se o možnostech, jak dohledat majitele vozu, dočtete na stránkách Povinné ručení podle SPZ.
Hledat na webu Srovnátor.cz