Náš závazek

Pomůžeme Vám najít správný produkt. Jsme odhodláni Vám zajistit nejlepší cenu.

Jsme tu pro Vás na telefonu i chatu. Podáváme jasné a nezkreslené informace.

Respektujeme Vaše soukromí. Nabízíme Vám nezávislé porovnání cen.

Sjednáme Vám pojištění o víkendu. Věnujeme Vám tolik času, kolik je potřeba.

Proč „povinné ručení“ v roce 2022?

Povinné ručení je pojištění, které musí mít dle zákona o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla každý, kdo vlastní vozidlo přihlášené v registru vozidel. Dokladem o povinném pojištění vozidel je zelená karta, která platí v celé Evropě.

Povinné ručení nekryje škodu na voze viníka. K tomu slouží jiný produkt – havarijní pojištění.


Povinné ručení auta online
Povinné ručení auta online
Povinné ručení motocyklu
Povinné ručení motocyklu

Proč za něj každý platí jinou částku?

Nabídky povinného ručení si můžete na Srovnátor.cz přehledně porovnat podle ceny. Částky, které vám náš systém pro povinné ručení vašeho vozu zobrazí, se odvíjí od několika faktorů:

Co ovlivňuje cenu povinného ručení

Vaše bydliště

Pojišťovny upravují konečnou částku za ručení i na základě vašeho bydliště. Některé oblasti mají vyšší riziko dopravní nehody, proto je například povinné pojištění vozidel pro obyvatele hlavního města dražší než pro řidiče z klidnějších jižních Čech.

Váš vůz

Cenu povinného ručení ovlivňuje i kategorie, zdvihový objem a výkon vozu. Čím větší, tím více za něj ročně zaplatíte. Přesné hodnoty vašeho vozidla vyčtete z technického průkazu.

Limity pojistného plnění a připojištění

Minimální limit pro újmu na majetku je státem stanoven na 35 milionů a 35 milionů za každou zraněnou a usmrcenou osobu. Částka za škodu na majestku se nevztahuje pouze na samotná vozidla, ale na veškerý majetek, který v případě dopravní nehody účastník způsobí. Včetně rozbitých výloh obchodů u komunikace nebo poškozených svodidel. Lze si vybrat i ze široké nabídky připojištění, ať už čelního skla či zavazadel.

Bonus a malus

Vaše řidičská historie je dalším faktorem ceny povinného ručení. Řidiči, kteří jezdí bez nehod, jsou zvýhodněni bonusem – ten může výslednou částku snížit až o 60 %. Naopak řidiči, kteří bourají častěji, jsou znevýhodněni tzv. malusem a za povinné ručení vozidla si připlatí.

Proč si sjednat povinné ručení online?

Nejjednodušší cestou, jak si sjednat povinné ručení, je prostřednictvím internetu. Stačí zadat do kalkulačky údaje o pojistníkovi/vlastníkovi a o vozidle. Srovnátor.cz pak během několika vteřin porovná nabídky největšího počtu českých pojišťoven a přehledně zobrazí aktuální nabídky povinného ručení pro rok 2022.

Porovnání povinného ručení v roce 2022 a v letech 2018 až 2021

2018 2019 2020 2021 2022 rozdíl (2022 vs. 2021)
Hyundai iX 35, r.v. 2010, objem 1998 ccm, 120 kW 2.639,- Kč* 2.987,- Kč* 3.004,- Kč* 1.989,- Kč* 2.119,- Kč* +6,1%
VW Golf, r.v. 1999, objem 1896 ccm, 81 kW 3.364,- Kč* 3.001,- Kč* 2.843,- Kč* 2.126,- Kč* 1.994,- Kč* -6,2%

*Jedná se o individuální nabídku stejného pojištění (pojišťovna + produkt) kalkulovaného v letech 2018 a 2022 na stejný typ vozidla a pojistníka. Jde o náhodný výběr klientů a vozidel, který nepokrývá kompletní nabídku pojišťoven a možnosti konfigurace jednotlivých produktů.

Proč Srovnátor.cz?

 • Jsme nezávislí – nenutíme vám konkrétní produkt ani pojišťovnu. Chceme, abyste si sami vybrali tu nejlepší nabídku.
 • Najdete u nás nejvíce pojišťoven – náš web srovnává největší počet poskytovatelů pojištění na trhu.
 • Pomáháme vám ušetřit – 9 z 10 klientů na našem webu najde levnější nabídku a ušetří několik stovek i tisíc korun ročně.
 • Šetříme váš čas – pojištění si můžete sjednat během několika minut online. Už žádné návštěvy pobočky a zbytečné čekání.

Nejčastěji kladené otázky – FAQ

Povinné ručení, nebo také pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, je pojištění majitele vozidla a jeho sjednání je povinováno zákonem. Dokladem o platném pojištění vozidla je zelená karta.
Povinné ručení kryje škody, které vzniknou při provozu vozidla. Jedná se o škody na majetku, škody na zdraví, ušlý zisk a ekologické škody. Součástí povinného ručení jsou také asistenční služby poskytnuté řidiči. Povinné ručení se nevztahuje na škodu způsobenou na vlastním vozidle nebo na škodu způsobenou odcizením vašeho vozidla.
Je nezbytně nutné vypovědět povinné ručení vždy písemně. Způsobů, jak povinné ručení vypovědět, je několik:
 • výpověď dohodou
 • výpověď podaná 6 týdnů před koncem pojistného období
 • výpověď do dvou měsíců od uzavření pojistné smlouvy
 • změna majitele vozidla
 • vyřazení vozidla z evidence motorových vozidel
 • výpověď do třech měsíců ode dne nahlášení pojistné události
 • neplacení pojistného
 • výpověď při neakceptaci změny pojistného
Bezprostředně po sjednání povinného ručení Vám bude zelená karta zaslána v elektronické podobě na Váš e-mail.
Pojištění platí nejdříve ode dne, kdy je sjednána pojistná smlouva a to k datu, které je ve smlouvě stanoveno. Počátek pojištění může být stanoven vždy nejdříve na den sjednání smlouvy, nelze ho sjednat zpětně. Je ale možné smlouvu sjednat s odloženým počátkem pojištění.