Povinné ručení – online a bez telefonu

Pomohu vám vybrat nejvýhodnější nebo nejlevnější variantu pojištění ušitou přesně na míru vašemu vozu.

Zde zadejte prosím registrační značku vozidla:

Ikona bez tel. čísla Telefonní číslo není potřeba k zobrazení nabídek.
robot

Jak Srovnátor porovnává povinné ručení

stopwatch
Se Srovnátorem získáte během pár minut přehled o nabídkách povinného ručení od většiny pojišťoven.
hand
Z pohodlí domova si můžete vybrat povinné ručení, které bude přesně odpovídat vašim potřebám.
cards
Nabídky povinného ručení vám zobrazíme přehledně srovnané podle ceny, kvality nebo výše pojistrných limitů.
mouse
Porovnání aktuálních nabídek povinného ručení je nezávazné a zcela zdarma.
mouse
Variantu pojištění, které vás nejvíce zaujme, si můžete rovnou sjednat online nebo vám se sjednáním pomůže náš specialista.
mouse
Variantu pojištění, které vás nejvíce zaujme, si můžete rovnou sjednat online nebo vám se sjednáním pomůže náš specialista.
hand
Z pohodlí domova si můžete vybrat povinné ručení, které bude přesně odpovídat vašim potřebám.
mouse
Porovnání aktuálních nabídek povinného ručení je nezávazné a zcela zdarma.

Proč „povinné ručení“ v roce 2022?

Povinné ručení je pojištění, které musí mít dle zákona o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla každý, kdo vlastní vozidlo přihlášené v registru vozidel. Dokladem o povinném pojištění vozidel je zelená karta, která platí v celé Evropě.

Povinné ručení nekryje škodu na voze viníka. K tomu slouží jiný produkt – havarijní pojištění.


Povinné ručení auta online
Povinné ručení auta online
Povinné ručení motocyklu
Povinné ručení motocyklu

Proč za něj každý platí jinou částku?

Nabídky povinného ručení si můžete na Srovnátor.cz přehledně porovnat podle ceny. Částky, které vám náš systém pro povinné ručení vašeho vozu zobrazí, se odvíjí od několika faktorů:

Co ovlivňuje cenu povinného ručení

Vaše bydliště

Pojišťovny upravují konečnou částku za ručení i na základě vašeho bydliště. Některé oblasti mají vyšší riziko dopravní nehody, proto je například povinné pojištění vozidel pro obyvatele hlavního města dražší než pro řidiče z klidnějších jižních Čech.

Váš vůz

Cenu povinného ručení ovlivňuje i kategorie, zdvihový objem a výkon vozu. Čím větší, tím více za něj ročně zaplatíte. Přesné hodnoty vašeho vozidla vyčtete z technického průkazu.

Limity pojistného plnění a připojištění

Minimální limit pro újmu na majetku je státem stanoven na 35 milionů a 35 milionů za každou zraněnou a usmrcenou osobu. Částka za škodu na majestku se nevztahuje pouze na samotná vozidla, ale na veškerý majetek, který v případě dopravní nehody účastník způsobí. Včetně rozbitých výloh obchodů u komunikace nebo poškozených svodidel. Lze si vybrat i ze široké nabídky připojištění, ať už čelního skla či zavazadel.

Bonus a malus

Vaše řidičská historie je dalším faktorem ceny povinného ručení. Řidiči, kteří jezdí bez nehod, jsou zvýhodněni bonusem – ten může výslednou částku snížit až o 60 %. Naopak řidiči, kteří bourají častěji, jsou znevýhodněni tzv. malusem a za povinné ručení vozidla si připlatí.

Proč si sjednat povinné ručení online?

Nejjednodušší cestou, jak si sjednat povinné ručení, je prostřednictvím internetu. Stačí zadat do kalkulačky údaje o pojistníkovi/vlastníkovi a o vozidle. Srovnátor.cz pak během několika vteřin porovná nabídky největšího počtu českých pojišťoven a přehledně zobrazí aktuální nabídky povinného ručení pro rok 2022.

Porovnání povinného ručení v roce 2022 a v letech 2018 až 2021

2018 2019 2020 2021 2022 rozdíl (2022 vs. 2021)
Hyundai iX 35, r.v. 2010, objem 1998 ccm, 120 kW 2.639,- Kč* 2.987,- Kč* 3.004,- Kč* 1.989,- Kč* 2.119,- Kč* +6,1%
VW Golf, r.v. 1999, objem 1896 ccm, 81 kW 3.364,- Kč* 3.001,- Kč* 2.843,- Kč* 2.126,- Kč* 1.994,- Kč* -6,2%

*Jedná se o individuální nabídku stejného pojištění (pojišťovna + produkt) kalkulovaného v letech 2018 a 2022 na stejný typ vozidla a pojistníka. Jde o náhodný výběr klientů a vozidel, který nepokrývá kompletní nabídku pojišťoven a možnosti konfigurace jednotlivých produktů.

Proč Srovnátor.cz?

 • Jsme nezávislí – nenutíme vám konkrétní produkt ani pojišťovnu. Chceme, abyste si sami vybrali tu nejlepší nabídku.
 • Najdete u nás nejvíce pojišťoven – náš web srovnává největší počet poskytovatelů pojištění na trhu.
 • Pomáháme vám ušetřit – 9 z 10 klientů na našem webu najde levnější nabídku a ušetří několik stovek i tisíc korun ročně.
 • Šetříme váš čas – pojištění si můžete sjednat během několika minut online. Už žádné návštěvy pobočky a zbytečné čekání.

Nejčastěji kladené otázky – FAQ

Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, lidově také povinné ručení, kryje škody způsobené provozem vozidla. Vztahuje se na škody na zdraví, majetku, ekologické škody a ušlý zisk. Jako doklad o platném povinném ručení slouží zelená karta.

Je nezbytně nutné vypovědět povinné ručení vždy písemně. Způsobů, jak povinné ručení vypovědět, je několik:

 • výpověď dohodou
 • výpověď podaná 6 týdnů před koncem pojistného období
 • výpověď do dvou měsíců od uzavření pojistné smlouvy
 • změna majitele vozidla
 • vyřazení vozidla z evidence motorových vozidel
 • výpověď do třech měsíců ode dne nahlášení pojistné události
 • neplacení pojistného
 • výpověď při neakceptaci změny pojistného

Povinné ručení kryje škody, které vzniknou při provozu vozidla. Jedná se o škody na majetku, škody na zdraví, ušlý zisk a ekologické škody. Součástí povinného ručení jsou také asistenční služby poskytnuté řidiči. Povinné ručení se nevztahuje na škodu způsobenou na vlastním vozidle nebo na škodu způsobenou odcizením Vašeho vozidla.

Pokud chcete vědět, jakým bonusem disponujete, navštivte pobočku vaší pojišťovny. Bude Vám vystaveno tzv. Potvrzení o bezeškodním průběhu, tedy informace o tom, kolik měsíců se do Vašeho bonusu bude započítávat.

Při výpočtu pojistného se u povinného ručení vychází z několika faktorů, jako je např. tovární značka a typ vozidla, zdvihový objem motoru, palivo, účel užití a další. Cena se tedy může velmi lišit vozidlo od vozidla. Pokud chcete vědět, jaké pojistné byste u povinného ručení pro své vozidlo platili Vy, můžete k jeho výpočtu využít naši kalkulačku.

Pokud ani po dvou upomínkách zaslaných pojišťovnou Vaše předepsané pojistné neuhradíte, dojde k ukončení pojistné smlouvy. Stále ale bude potřeba uhradit pojistné za dobu, po kterou byla pojistná smlouva aktivní.