Náš závazek

Pomůžeme Vám najít správný produkt. Jsme odhodláni Vám zajistit nejlepší cenu.

Jsme tu pro Vás na telefonu i chatu. Podáváme jasné a nezkreslené informace.

Respektujeme Vaše soukromí. Nabízíme Vám nezávislé porovnání cen.

Sjednáme Vám pojištění o víkendu. Věnujeme Vám tolik času, kolik je potřeba.

Proč „povinné ručení“ v roce 2021?

Povinné ručení je pojištění, které musí mít dle zákona o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla každý, kdo vlastní vozidlo přihlášené v registru vozidel. Dokladem o povinném pojištění vozidel je zelená karta, která platí v celé Evropě.

Povinné ručení nekryje škodu na voze viníka. K tomu slouží jiný produkt – havarijní pojištění.


Povinné ručení auta online
Povinné ručení auta online
Povinné ručení motocyklu
Povinné ručení motocyklu

Proč za něj každý platí jinou částku?

Nabídky povinného ručení si můžete na Srovnátor.cz přehledně porovnat podle ceny. Částky, které vám náš systém pro povinné ručení vašeho vozu zobrazí, se odvíjí od několika faktorů:

Co ovlivňuje cenu povinného ručení

Vaše bydliště

Pojišťovny upravují konečnou částku za ručení i na základě vašeho bydliště. Některé oblasti mají vyšší riziko dopravní nehody, proto je například povinné pojištění vozidel pro obyvatele hlavního města dražší než pro řidiče z klidnějších jižních Čech.

Váš vůz

Cenu povinného ručení ovlivňuje i kategorie, zdvihový objem a výkon vozu. Čím větší, tím více za něj ročně zaplatíte. Přesné hodnoty vašeho vozidla vyčtete z technického průkazu.

Limity pojistného plnění a připojištění

Minimální limit pro újmu na majetku je státem stanoven na 35 milionů a 35 milionů za každou zraněnou a usmrcenou osobu. Částka za škodu na majestku se nevztahuje pouze na samotná vozidla, ale na veškerý majetek, který v případě dopravní nehody účastník způsobí. Včetně rozbitých výloh obchodů u komunikace nebo poškozených svodidel. Lze si vybrat i ze široké nabídky připojištění, ať už čelního skla či zavazadel.

Bonus a malus

Vaše řidičská historie je dalším faktorem ceny povinného ručení. Řidiči, kteří jezdí bez nehod, jsou zvýhodněni bonusem – ten může výslednou částku snížit až o 60 %. Naopak řidiči, kteří bourají častěji, jsou znevýhodněni tzv. malusem a za povinné ručení vozidla si připlatí.

Proč si sjednat povinné ručení online?

Nejjednodušší cestou, jak si sjednat povinné ručení, je prostřednictvím internetu. Stačí zadat do kalkulačky údaje o pojistníkovi/vlastníkovi a o vozidle. Srovnátor.cz pak během několika vteřin porovná nabídky největšího počtu českých pojišťoven a přehledně zobrazí aktuální nabídky povinného ručení pro rok 2021.

Porovnání povinného ručení v roce 2021 a v letech 2018 až 2020

2018 2019 2020 2021 rozdíl (2021 vs. 2020)
Hyundai iX 35, r.v. 2010, objem 1998 ccm, 120 kW 2.639,- Kč* 2.987,- Kč* 3.004,- Kč* 1.989,- Kč* -33,7%
VW Golf, r.v. 1999, objem 1896 ccm, 81 kW 3.364,- Kč* 3.001,- Kč* 2.843,- Kč* 2.126,- Kč* -25,2%

*Jedná se o individuální nabídku stejného pojištění (pojišťovna + produkt) kalkulovaného v letech 2018 a 2019 na stejný typ vozidla a pojistníka. Jde o náhodný výběr klientů a vozidel, který nepokrývá kompletní nabídku pojišťoven a možnosti konfigurace jednotlivých produktů.

Proč Srovnátor.cz?

  • Jsme nezávislí – nenutíme vám konkrétní produkt ani pojišťovnu. Chceme, abyste si sami vybrali tu nejlepší nabídku.
  • Najdete u nás nejvíce pojišťoven – náš web srovnává největší počet poskytovatelů pojištění na trhu.
  • Pomáháme vám ušetřit – 9 z 10 klientů na našem webu najde levnější nabídku a ušetří několik stovek i tisíc korun ročně.
  • Šetříme váš čas – pojištění si můžete sjednat během několika minut online. Už žádné návštěvy pobočky a zbytečné čekání.

Nejčastěji kladené otázky – FAQ

V tomto případě Vám pojišťovna vyplatí poměrnou část z již uhrazeného pojistného.
Změnit pojišťovnu možné je, ale ne kdykoli v průběhu roku. Při případné změně o bonusy nepřijdete – ty jsou evidovány Českou kanceláří pojistitelů. Nová pojišťovna tedy ihned uvidí, kolik bonusů máte. Pro více informací o změně pojišťovny si přečtěte zde.
Škody při dopravní nehodě mohou dosáhnout i částky o výši několika milionů. Povinné ručení s vyššími limity Vás chrání před případným zadlužením. S vyšším limitem pojistného máte totiž jistotu, že škoda vzniklá Vámi zaviněnou nehodou bude kompletně uhrazena pojišťovnou. Pro názornou představu si uveďme příklad: máte uzavřené povinné ručení s pojistnými limity 35 milionů pro újmu na zdraví a 35 milionů pro škody na majetku. V případě, že způsobíte dopravní nehodu autobusu plného lidí, může újma na zdraví velmi jednoduše přesáhnout hranici 35 milionů Kč – každá koruna, která tento limit přesáhne, bude vymáhána pojišťovnou právě po Vás.
Jediný platný doklad, kterým lze potvrdit skutečnost sjednaného povinného ručení, je zelená karta. Ze zákona musíte mít zelenou kartu u sebe pokaždé, kdy cestujete svým vozidlem.
V případě, že Vás policie zastaví a Vy nepředložíte zelenou kartu, hrozí Vám bloková pokuta ve výši až 1 500,- Kč nebo pokuta v rozsahu 1 500,- Kč až 3 000,- Kč ve správním řízení. Pokud Vás policisté nezastaví a nejste účastníkem dopravní nehody, nehrozí Vám vůbec nic.
Mimo újmy na zdraví a škodách na majetku za Vás pojišťovna také uhradí ušlý zisk a náklady na právní zastoupení poškozených osob.
Ano, Vaše povinné ručení platí i v zahraničí. Platnost v jednotlivých státech můžete nalézt v sekci číslo 8 na Vaší zelené kartě.
Pokutu budete muset zaplatit. Pojištěná vozidla jsou pravidelně kontrolována Českou kanceláří pojistitelů s registrem vozidel. Majitelé s nepojištěnými vozidly jsou obesláni dopisem s pokutou.
Pokud jste neobdržel/a zelenou kartu, kontaktujte nás na našem telefonním čísle nebo e-mailové adrese. Zkontrolujeme Vámi zadaný e-mail a adresu, případně Vám zelenou kartu zašleme znovu.
I v tomto případě si pojištění na auto sjednat můžete. Jednoduše do kolonky, kde je třeba vyplnit registrační značku, vepište slovy „není“. Poté, až Vám bude registrační značka přidělena, nás kontaktujte e-mailem.