Správné držení volantu při jízdě. Některé polohy vás mohou stát život.

19.09.2017

Pro pohodlné ovládání volantu řidiči často volí riskantní způsoby jeho držení. Jistě si i vy vybavíte situaci, kdy jste řídili jen jednou rukou a druhou nechali odpočívat na opěrce či si ji chladili na okýnku. Přitom stačila jedna neočekávaná situace na silnici a váš život mohl být v ohrožení. Nutné je proto vždy předvídat a především správně držet volant.

Správné držení volantu

Tři čtvrtě na tři

Pozici rukou za deset dvě, která byla dlouhá léta jediná přípustná, nahradilo nejbezpečnější držení volantu v poloze tři čtvrtě na tři. A to nejen z důvodu stabilnějšího a efektivnějšího ovládání volantu, ale také kvůli zamezení vážných poranění rukou v případě vystřelení airbagu umístěného uvnitř volantu, který je dnes součástí většiny aut.

  • zafixuje volant tak, že i při jízdě po výmolech a jiných nerovnostech ruce lehce udrží směr jízdy
  • zajistí vám možnost maximálního otočení volantu bez nutnosti přehmatu
  • při uhýbacím manévru dovolí rukám rychlý návrat do původní polohy
  • v této poloze rozkládáte sílu rukou rovnoměrně na volant
  • předejde již zmiňovanému poranění rukou

Raději zastavte

Už v úvodu byly jmenovány některé pozice držení volantu, které jsou z hlediska bezpečnosti naprosto nevyhovující. Držení volantu jednou rukou, držení dvěma rukama, ale ve spodní části volantu, v nejhorších případech volant bez řízení nebo přidržování volantu kolenem či rukou spolujezdce. Nic z toho nestojí za zmařený život. Vždy je lepší jednoduše zastavit na první odstávce a potřebnou činnost, vyžadující ruce, vykonat mimo vozovku.

I nastavení sedačky je důležité

Se správným držením volantu souvisí také nastavení sedačky. Zde jsou základní praktiky a pravidla, která vás do sedadla usadí pohodlně a zároveň tak, abyste měli nad vozem stoprocentní kontrolu:

  • po sešlápnutí spojky by měla být noha volně pokrčená v koleni
  • opěrka by měla být téměř v pravém úhlu
  • ruce by neměly být natažené, celé dlaně se dotýkají volantu (záda drží tělo ve stabilní poloze, nikoli ruce)
  • hrudník by měl být od volantu vzdálený minimálně 25 cm
  • výšku volte podle sebe

Buďte (po)jištěni

Nečekaných situací je v dnešním hustém provozu opravdu mnoho, proto držte volant vždy správným způsobem, ať na ně můžete reagovat co nejlépe a předejdete nehodám. Chcete-li se při jízdě cítit ještě bezpečněji, sjednejte si havarijní pojištění, které vám v případě škody zajistí finanční náhradu. Pokud vás zajímá, na kolik by vás takové “havarijko” vyšlo, spočítejte si cenu během chvíle s naší chytrou kalkulačkou.

Další zajímavé články

Schengenský prostor a cestování s občanským průkazem

Cestování v Schengenu s občanským průkazem
23.03.2018

Volnost v cestování je s předchozím režimem nesrovnatelná. Někde hraniční kontroly vymizely úplně a na jiná místa se dostanete dokonce i bez pasu.

Co kontrolovat na vozidle, než vyrazíte na cestu?

Co je potřeba kontrolovat na vozidle?
21.03.2018

V moderních vozech je hromada kontrolek, které ukazují stav všeho možné. Jsou věci, které by si měl řidič kontrolovat, než vyrazí na cesty.


Kam dále:

Doporučte nás