Povinné ručení a havarijní pojištění – hlavní rozdíly

Kdy můžete čerpat z havarijního pojištění a kdy využít povinné ručení? V případě, že způsobíte újmu na majetku či zdraví druhým a třetím osobám, pojistné plnění je vždy hrazeno z Vašeho povinného ručení. A škoda na Vašem vozidle je čerpána z havarijního pojištění.

Kdo musí mít povinné ručení
Povinné ručení, neboli pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, je zákonné pojištění. Tudíž ho musí mít každý, kdo provozuje motorové vozidlo zapsané v registru vozidel.

Povinné ručení a havarijní pojištění

Havarijní pojištění je ochrana Vašeho vozidla Havarijní pojištění je pojištěním majetkovým. Navíc se jedná o dobrovolné smluvní pojištění. A na rozdíl od povinného ručení nemáte povinnost danou zákonem toto pojištění uzavřít.

Kdy využít havarijní pojištění a kdy povinné ručení

Náš klient Standa tráví hodně času na cestách. A moc dobře ví, že se vyplatí mít k povinnému ručení i havarijní pojištění. Když si u nás letos sjednával nové povinné ručení, zjistili jsme v České kanceláři pojistitelů, že způsobil jednu pojistnou událost. Standa vůbec netušil, jak je to možné. Tak mu nezbývalo nic jiného, než začít pátrat, jak ta pojistná událost vznikla. Bohužel ho čekalo nemilé překvapení. Asi před rokem Standa se svým autem dostal smyk a narazil do stromu, nic vážného to nebylo, jen rozbitá přední světla a pomačkaný nárazník. Opravu auta si nechal samozřejmě uhradit ze svého havarijního pojištění.

Povinné ručení a havarijní pojištění

Bohužel způsobil škodu i druhé osobě. Jelikož vjel na trávník, který patřil městu. A tak musel z povinného ručení uhradit 1.000 Kč Správě silnic za rozrytý trávník.

Povinné ručení a havarijní pojištění

Jak si vybrat výhodné povinné ručení a havarijní pojištění

Povinné ručení a havarijní pojištění nelze srovnávat. Povinné ručení je pojištěním odpovědnosti za škodu, kdežto havarijní pojištění je pojištěním majetkovým. A proto se v mnoha případech vyplatí mít uzavřené oba produkty. Pokud chcete získat výhodné povinné ručení nebo havarijní pojištění, srovnejte si nabídky pomocí kalkulačky povinného ručení a kalkulačky havarijního pojištění. V případě, že byste potřebovali poradit nebo pomoci se sjednáním, obraťte se na náš specializovaný tým.

Hledat na webu Srovnátor.cz