Výměna stěračů

25.08.2017

Stěrače jsou většinou vnímány jen jako čistící prvek vozidla, často se ale opomíjí jejich bezpečnostní funkce. Při nehodě nás sice samy o sobě neochrání, ale péčí o ně a jejich správným použitím lze kolizi předejít. Pouze s čistým čelním sklem mohou řidiči sledovat provoz na silnici a reagovat na veškeré dopravní situace.

Stěrače v provozu

Maximální bezpečnost za minimální náklady

Počasí je nevyzpytatelné, chvíli svítí sluníčko a než se nadějete, z nebe padají provazy deště. Pokud v tu chvíli sedíte za volantem, možná máte problém vidět na metr. K tomu vám nepomáhají stěrače, které místo odstraňování vody z výhledu ji spíše rozmazávají a zhoršují tak viditelnost. Abyste takové situaci předešli, pravidelně kontrolujte jejich stav a včas je obměňte. Vyjde vás to na pár set korun a časově na pár minut.

Výměna stěračů je hračka

Odborníci doporučují měnit stírátka (nejen gumičky) po letní a zimní sezóně, pokud jsou často používána. Při méně častém provozu a při požadované péči stačí jednou za rok - i déle, podle opotřebení. Stěrače jsou jednou z mála částí vozidla, které jste schopni si vyměnit sami, pokud jste alespoň trochu manuálně zruční.

Jak na to?

 • při výběru stěrače zvolte ten správný model - dle typu vašeho vozidla
 • opatrně sundejte staré stěrače:
  • u ramínkových stěračů odejměte rameno od skla a v poloze T uvolněte mechanický úchyt a poté z něho stírací lištu vyhákněte pod úhlem cca 45 ° C
  • u plochých stěračů je systém poněkud jednodušší, stačí stlačit mechanickou pojistku a lištu vysunout
 • stejným způsobem, jen opačně, nasaďte nové stěrače
 • ujistěte se, že stírátko leží celou plochou na skle
 • vyzkoušejte je spolu s ostřikovačem

Zima jako hlavní nepřítel stěračů

V zimě jsou stěrače jednou z nejzatěžovanějších součástí vozu. Bojují s námrazou, solí a samotnou zimou. Aby co nejdéle plnily svou funkci a vydržely mrazivé období, doporučuje se před jejich použitím smést sníh z čelního okna, popř. oškrábat námrazu, nastartovat auto a naplno pustit výdechy topení či klimatizace na přední sklo. Až po zahřátí použít stěrače.

Nikdy je neodtrhávejte, pokud jsou přimrzlé k ploše skla a nezapínejte je, když nemáte očištěné či zahřáté čelní sklo. Nezapomeňte také na speciální nemrznoucí kapalinu do ostřikovačů, kterou koupíte v každém obchodu s autodoplňky, hobby marketu nebo na většině benzinových pump.

Jak o stěrače pečovat?

Při pravidelné údržbě stírátka jemně omývejte mýdlovou vodou, nejlépe pomocí houby. Okno vyčistěte odmašťovacím prostředkem. Zkontrolujte kapalinu v ostřikovačích a správně seřiďte trysky. Špatnou funkci stěračů poznáte na první pohled, nejezdí po své ose, stírátka jsou vrtkavá, nestírají nebo vynechávají místa na skle.

Pár cenných rad na závěr

 • používejte tekuté stěrače, které zlepšují viditelnost bez zapnutí stěračů
 • nepouštějte stěrače na sucho
 • pokud máte ve vozidle dešťový senzor, nechte ho při dešti zapnutý
 • nevystavujte je zbytečně slunečním paprskům
 • nevyplatí se vyměňovat jen gumičky na liště stěračů, můžete nadělat více škody než užitku, doporučují se vyměnit celá stírátka

Další zajímavé články

Jak se tvoří cena pohonných hmot?

Složení ceny pohonných hmot
16.03.2018

Pokud bychom měli svou rafinérii ve vlastním státě, ušetřili bychom na pohonných hmotách více jak polovinu jejich ceny. Jak je to možné?

Agresivní řidiči u nás a ve světě

Agresivní řidiči
14.03.2018

Agresivní řidič přímo nebo nepřímo ohrožuje ostatní účastníky provozu. Jezdí rychle, nebezpečné předjíždí nebo nedodržují bezpečnou vzdálenost.


Kam dále:

Doporučte nás