Havarijní pojištění – smlouvy se vyplatí revidovat každoročně

04.06.2015

Hodnota nového auta klesá nejvíce v prvních třech letech. A právě cena auta z velké části určuje, kolik zaplatíte za havarijní pojištění. Čím nižší hodnota vozidla, tím nižší pojistka.

Havarijní pojištění - přesjednání smlouvyPředmětem havarijního pojištění je finanční ochrana Vašeho majetku. | Foto: Fotolia.com

Logicky, když klesá cena auta, měla by klesat i cena havarijního pojištění. Ale pojišťovna Vám sama cenu pojistky automaticky nesníží. Řada z Vás tak platí za pojištění auta několik let stejnou cenu.

Podpojištění, ale i přepojištění je špatně

Každým rokem klesá hodnota vozidla. Proto si havarijní pojištění nechte vždy po roce přepočítat pomocí nástroje – havarijní pojištění kalkulačka. Alespoň v prvních dvou letech. V dalších letech stačí aktualizovat smlouvu po dvou letech.

Po třech letech hodnota Vašeho vozu může klesnout až na polovinu původní ceny. Necháte-li pojistku běžet bez jakýchkoli změn, budete platit zbytečně vysoké pojistné a auto bude přepojištěné. V případě pojistné události dostanete tržní cenu, která je nižší, než byla cena auta nového.

Havarijní pojištění není pro každého

Podle pojišťoven nebývá havarijní pojištění výhodné zhruba od deseti let stáří vozidla vzhledem k spoluúčasti a výši pojistného. Proto některé pojišťovny ani neumožňují sjednání havarijní pojistky pro starší vozidla, než je deset let.

Obecná doporučení jsou, že auta nižší a střední třídy se vyplatí havarijně pojišťovat do stáří šesti let, u aut vyšších tříd se doporučuje i déle než deset let. Majitelé starších vozidel, kteří zvažují, zda auto havarijně pojistit, by se měli zamyslet, jaká rizika jim hrozí a jestli je to výhodné i po finanční stránce. Například u aut stojících v centru města před panelákem se vyplatí pojištění auta proti krádeži.

Další zajímavé články

Opravy silnic o prázdninách

Opravy silnic o prázdninách
18.08.2017

Jistě jste si v průběhu prázdnin všimli zvýšeného počtu omezení na silnicích. Uzavírky, zúžení, objížďky a následně kolony znepříjemnily cestu mnoha jedincům.

Ruční mytí vs automatické myčky aut

Ruční mytí vs automyčky
18.08.2017

Čisté auto lépe vypadá a jeho pravidelným mytím předcházíme i korozi. Volíte pro očistu svého vozu spíše kartáčové myčky, nebo ruční mytí? Přinášíme pro a proti.


Kam dále:

Doporučte nás