Změny v dopravě 2016

25.01.2016

Nový rok přináší změny v dopravě. Těšit se můžete na nové dopravní značky, ale i na dlouho očekávané registrační značky na přání.


Změny v dopravě se dotknou všech motoristů. | Foto: Fotolia.com

Jednou z novinek jsou i povinné reflexní prvky pro chodce. Půjdete-li po neosvětlené silnici a nebudete dostatečně vidět, můžete na místě dostat dvoutisícovou pokutu.

Registrační značky na přání

Chcete mít unikátní značku na svém vozidle? Nově si můžete zažádat o registrační značku (RZ) na přání. Urážlivá a hanlivá slova Vám však neprojdou. Za jednu tabulku zaplatíte 5 tisíc korun, za standardní dvě tabulky na osobní vůz tak dáte 10 tisíc korun.

Značka se váže na majitele, nikoli na auto. Velkou nevýhodou je, že pokud značku ztratíte nebo Vám ji někdo ukradne, úřady Vám nemohou vydat další se shodným textem.

Nové dopravní značky

Nejdůležitější změna se týká značky Zimní výbava, která přikazuje jízdu pouze se zimními pneumatikami. Dosud platila jen od 1. 11. do 31. 3., nyní toto omezení končí. Není-li pod značkou uvedena doba platnosti, platí po celý rok.

Dochází i ke změně označení dálnice, už nebude na modrém, ale na zeleném pozadí. Značka silnic na modrém pozadí, bude označovat silnice I. třídy, na nichž se zároveň zvýší povolená rychlost na 110 km/h.

Na výskyt zvířat na silnici mohou nově upozorňovat značky s konkrétnějším varováním než se skotem a divokou zvěří, například Pozor kůň nebo Pozor žáby.

Novinkou bude také značka Bezpečný odstup. Značka poskytuje základní orientaci v bezpečné vzdálenosti mezi jednotlivými vozy na silnici.

Zdroj: Bezpecnecesty.cz

Další zajímavé články

Pravidla přednosti na přechodu pro chodce

Kdo komu dává přednost na přechodu pro chodce?
21.08.2017

Situace, se kterou se setkáváme denně. Chodci mají na přechodu přednost – ta má ale svá pravidla a své výjimky. Jak se tedy na přechodu správně chovat?

Opravy silnic o prázdninách

Opravy silnic o prázdninách
18.08.2017

Jistě jste si v průběhu prázdnin všimli zvýšeného počtu omezení na silnicích. Uzavírky, zúžení, objížďky a následně kolony znepříjemnily cestu mnoha jedincům.


Kam dále: