Připojištění k povinnému ručení – střet se zvěří

07.06.2017

Střety vozidel se zvěří nejsou na našich silnicích ničím neobvyklým. Dochází k nim hlavně na jaře a na podzim, za svítání nebo naopak za soumraku. Velmi rizikové je období, kdy dochází ke změně času ze zimního na letní. Při takové autonehodě nemusí být nikdo zraněn, škoda na vozidle však může být vysoká. Průměrná výše škody se v těchto případech pohybuje kolem 40 000 Kč. Abyste škodu nemuseli hradit ze svých vlastních úspor, vyplatí se mít pro tyto případy sjednané doplňkové pojištění k povinnému ručení.

Připojištění k povinnému ručení – střet se zvěří

Nesnažte se vyhnout za každou cenu

Typickými místy, kde může dojít ke střetu s volně žijící zvěří, jsou rozhraní lesa a pole, odlehlejší silnice vedoucí lesem a samozřejmě úseky označené dopravní značkou „Pozor zvěř“. Pokud takovým místem projíždíte, měli byste být maximálně ostražití a ideálně také snížit rychlost. Zvýšenou pozornost je vhodné věnovat nevysekaným okrajům silnic, díky kterým se zvěř může dostat až k vozovce, a to zcela nepozorovaně. Je také nutné si uvědomit, že srnku přecházející přes silnici bude s největší pravděpodobností následovat i zbytek stáda.

Když už je zřejmé, že se střetu se zvířetem nevyhnete, snažte se zachovat klidnou hlavu, sundejte nohu z plynu, sešlápněte brzdu a držte vozidlo v přímém směru. Je totiž dokázáno, že přímý střet se zvířetem je bezpečnější než riskantní úhybný manévr. Ten by mohl mít mnohem horší následky – mohlo by dojít k čelní srážce s protijedoucím vozidlem, nárazu do stromu apod.

Připojištění k povinnému ručení – střet se zvěří

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Škodu pokryje připojištění

Srnka nebo divočák může přeběhnout přes cestu každému z nás. Pro tyto případy se vyplatí sjednat si k povinnému ručení připojištění, které vám v případě, že k takové události dojde, ušetří desítky tisíc korun. Divoká zvěř totiž – na rozdíl od chovné zvěře – nemá „oficiálního“ majitele, u kterého byste si mohli náhradu škody nárokovat. Pro představu, na kolik korun vás připojištění vyjde, uvádíme nabídky vybraných pojišťoven:

Pojišťovna Limit pojistného plnění Spoluúčast Roční pojistné
AXA 150 000 Kč 2 000 Kč 890 Kč
ČSOB 50 000 Kč 500 Kč 999 Kč
100 000 Kč 1 999 Kč
Direct 20 000 Kč 3 000 Kč 456 Kč
50 000 Kč 697 Kč
70 000 Kč 872 Kč
100 000 Kč 1 099 Kč
Slavia 100 000 Kč první 3 měsíce 50%, poté 10%, min. 1 000 Kč 465 Kč

Připojištění střetu se zvěří se u některých pojišťoven vztahuje také na poškození vozidla v důsledku přímého kontaktu stojícího (zaparkovaného) vozidla se zvěří. Tím je myšleno zejména poškození kabeláže nebo elektroinstalace hlodavci. Z uvedených pojišťoven tyto škody kryjí AXA, ČSOB a Direct.

Pro srovnání nabídek připojištění dalších pojišťoven využijte naši kalkulačku povinného ručení. Potřebujete-li pomoc či radu od našich specialistů ohledně připojištění k povinnému ručení, zanechte nám na sebe kontakt, abychom se s vámi mohli spojit.

Pozor na pytláctví

Ne každý ví, jak se po autonehodě, při které došlo ke střetu se zvěří, zachovat. Dojde-li při střetu k úmrtí zvířete, je řidič povinen takovou nehodu nahlásit Policii ČR. Tato povinnost platí i v případě, že by na vozidle nevznikla žádná škoda. Pokud tak řidič neučiní, může být obviněn z pytláctví, tedy z krádeže.

Místo nehody (zvíře i vozidlo) si nezapomeňte vyfotit. Ne proto, abyste si mohli postěžovat známým, ale proto, abyste měli důkaz pro pojišťovnu. Pokud zvíře srážku s vaším autem přežije a z místa uteče, nafoťte alespoň stopy na silnici a detaily na vozidle (stopy krve, zbytky srsti apod.).

Hledat na webu Srovnátor.cz