Srovnátor.cz

Rozdíl mezi nízkoenergetickým a pasivním domem

Nízkoenergetický dům

Nízkoenergetický dům

Status nízkoenergetického domu obdrží stavba, která splní jednu jedinou podmínku: spotřeba na vytápění nesmí přesáhnout 50 kWh na 1 m2. Zdánlivě nenáročný požadavek na papíře je ale ve skutečnosti několik desítek požadavků ve skutečnosti. Stavba musí být precizně provedena, i když na první pohled se nijak neliší od běžného domu. Materiál, ze kterého je nízkoenergetický dům postaven je sice stejný, ale liší se konstrukčním a architektonickým řešením.

Rozdíl mezi nízkoenergetickým a pasivním domem

Stavební materiál:

Cena:

Pasivní dům

Pasivní dům je izolovanější nízkoenergetický dům. Roční potřeba spotřeby na vytápění domu nesmí přesáhnout 15 kWh na 1 m2. Dům musí být vybaven tzv. rekuperací – zpětným získáváním tepla a řízeným větráním, k čemuž slouží rekuperační jednotky, které se instalují do vzduchotechniky.

Stavební materiál:

Stavební materiál se neliší od běžně používaného materiálu, jen izolace musí mít silnější vrstvu a navíc musí být zajištěna vzduchotěsnost.

Materiál pro izolaci (šířka může přesahovat 30 cm):

Cena:
stavba pasivního domu je o 10 – 20 % dražší než stavba běžného domu

Základní rozdíly:

  1. Spotřeba energií
    Nízkoenergetický dům: do 50 kWh/m2
    Pasivní dům: do 15 kWh/m2
  2. Vytápění
    Nízkoenergetický dům: klasický otopný systém
    Pasivní dům: nemá klasické vytápění, vystačí si většinou s teplem, které produkují lidé, spotřebiče, teplá voda při mytí, slunce svítící okny atd.
  3. Izolace
    Oba druhy domů mají kvalitní izolační vrstvu, nicméně u pasivního domu je izolace ještě silnější s jinými otvorovými výplněmi.
  4. Nároky na projekt
    Nízkoenergetické domy jsou dostupné i na klíč, nebo je možné je získat pouze rekonstrukcí původního domu. Projekt pasivního domu je komplikovanější a musí v něm být zahrnuta veškerá specifika pozemku i okolí (nadmořská výška, svah pozemku, orientace atd.).
  5. Komfort
    U pasivních domů není povolena žádná konstrukční chyba. Dokonale postavené zdi, vzduchotěsnost v kombinaci s větráním zaručuje nejen kvalitně provedenou práci, ke které se desítky let nebudete muset vracet, ale v podstatě znemožňuje i tvorbu plísní.

Kalkulačka povinného ručení

PSČ musí být ve formátu 12345