Co je havarijní pojištění?

17.08.2016

Havarijní pojištění je dobrovolné pojištění motorových vozidel. Většinou se sjednává na dobu neurčitou a vypovědět jej můžete jednou do roka, a to k výročí pojistné smlouvy (datum, kdy jste si pojistku sjednali), nebo ve výjimečných případech.

Co je havarijní pojištění

Co kryje havarijní pojištění

Havarijní pojištění je určeno k ochraně vlastního vozidla. Poskytuje finanční náhradu za škody, které vzniknou při havárii, živelné pohromě, odcizení či vandalismu. Pojistit si můžete všechna rizika nebo jen některá (např. pouze odcizení nebo odcizení a vandalismus).

Při vámi zaviněné dopravní nehodě zaplatí pojišťovna z havarijního pojištění škody, které vzniknou na vašem vozidle. Při vámi nezaviněné nehodě se škody kryjí z povinného ručení viníka. V takovém případě není možné uplatnit náhradu škody z havarijního pojištění.

Spoluúčast u havarijního pojištění

Nabídka havarijního pojištění je široká. Rozdíly jsou nejen ve variantách pojištěných rizik, ale i ve výši spoluúčasti. Spoluúčast bývá vyjádřena procentem, fixní částkou nebo kombinací obojího. V současnosti existují i produkty s nulovou spoluúčastí.

Proč si sjednat havarijní pojištění

I když havarijní pojištění není povinné, fakta mluví za vše. V České republice je každou hodinu odcizeno jeden a půl vozidla a stane se deset dopravních nehod. Ukradené vozidlo a škody na vašem vozidle při vámi zaviněné nehodě nikdo nezaplatí, pokud nemáte sjednané havarijní pojištění.

Další zajímavé články

Jaké bezpečnostní systémy v autě vám mohou nejvíce pomoci?

Jaké bezpečnostní systémy v autě vám mohou nejvíce pomoci?
23.10.2017

Bezpečnost by při jízdě měla být na prvním místě. Výrobci vozidel proto přicházejí s technologiemi, které předchází nehodám a které nás při nich ochrání.

Který den v týdnu je na silnicích nejbezpečněji?

Nejhorší a nejlepší den v týdnu pro cesty autem
20.10.2017

Někdy je provoz plynulý a řidiči ohleduplní, jindy vládne na silnicích spěch a stres. Konkrétní den v týdnu dokáže ovlivnit chování řidičů.


Kam dále: