Zákonné pojištění vozidel

Zákonné pojištění vozidel, lidově řečeno povinné ručení, musí mít každý majitel nebo provozovatel registrovaného motorového vozidla. Již od roku 2000 je tento druh pojištění dle zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla povinně smluvní. V případě, že nebudete mít sjednáno zákonné pojištění vozidla, hrozí vám vysoká pokuta.

Zákonné pojištění vozidel, zákonné pojištění vozidla

K čemu slouží zákonné pojištění vozidla

Zákonné pojištění vozidel slouží k pokrytí škod vzniklých na majetku i na zdraví, případně ušlý zisk druhých či třetích osob v případě autonehody, která byla způsobena vaší vinou. Ovšem pozor, škody způsobené na vlastním vozidle vám zákonné pojištění nehradí. K tomuto účelu slouží havarijní pojištění, které je na rozdíl od povinného ručení pouze dobrovolné.

Limity pojistného plnění

Limit pojistného plnění je maximální částka, kterou pojišťovna při nehodě poškozenému vyplatí. Nejnižší zákonem stanovený limit pojistného plnění je 35 milionů korun na majetek a stejně tak na zdraví i ušlý zisk. Vy si však můžete sjednat i pojištění s pojistným limitem až ve výši 200 milionů korun. Výše limitu pojistného plnění se zpravidla také projeví na konečné ceně pojištění – čím vyšší limit pojistného plnění, tím vyšší cena pojistného.

Příklady – zákonné pojištění vozidel

Cena POV/rok 20 let 35 let 50 let
Základní pojistka 5.964 Kč 1.840 Kč 1.434 Kč
Optimální volba 11.892 Kč 5.586 Kč 4.110 Kč
Kompletní krytí 38.820 Kč 19.295 Kč 13.782 Kč
  • Základní pojistka = 70/70 mil.
  • Optimální volba = 150/150 mil. + skla
  • Kompletní krytí = 150/150 mil. + skla + allrisk fixní spoluúčast 5000 Kč

Zákonné pojištění vozidel – doklad o sjednání

Jediným uznávaným dokladem o sjednaném povinném ručení je zelená karta, kterou obdržíte ihned po sjednání pojištění. Jedná se o mezinárodní doklad, který je platný v zemích Evropské unie, ale také v řadě dalších evropských zemí. Seznam všech zemí, na které se platnost zelené karty vztahuje, naleznete na její přední straně. Zelenou kartu musíte mít vždy při ruce pro případ silniční kontroly. Chytré řešení nabízí mobilní aplikace Zelená karta. Pomocí aplikace si zelenou kartu nahrajete do svého mobilu a budete ji tak mít vždy při ruce. Aplikace vám hlídá také konec platnosti dokladu a zavčas vás na tuto skutečnost upozorní.

Sankce za neplacení zákonného pojištění vozidla

Pokutu za provozování vozidla bez platného zákonného pojištění auta, tedy v rozporu se zákonem o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, uděluje obecní úřad ve výši 5.000 až 40.000 korun. V případě, že při policejní kontrole nepředložíte zelenou kartu (tedy doklad o sjednaném zákonném pojištění vozidla), hrozí vám bloková pokuta v rozmezí 1.500 až 3.000 korun.

Nejčastěji kladené otázky – FAQ

Pojištění auta, zákonné pojištění vozidel a nebo také povinné ručení – tři různé názvy pro pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Více se o pojištění auta dozvíte na stránkách Zákonné pojištění vozidel.

Zákonné pojištění vozidla je pojištění, které kryje škody způsobené na zdraví, životě a majetku způsobené vaším vozidlem dalším osobám. Pojištění kryje také vzniklé ekologické škody a ušlý zisk. Běžnou součástí povinného ručení jsou i asistenční služby řidiči. Důležitá je také výše nastaveného limitu pojistného krytí. Více se o dozvíte na stránkách Limity pojistného plnění.

Při výběru zákonného pojištění vozidla je vhodné zaměřit se na 3 důležité parametry:

  • poměr ceny a obsahu pojištění vozidla
  • limit pojistného plnění
  • možnosti případného připojištění

Na základě těchto parametrů si pak můžete pomocí naší kalkulačky najít to nejlepší zákonné pojištění vozidla právě pro vás.

Hledat na webu Srovnátor.cz