Státní hypotéka
Česká republika, potažmo tedy český stát, nevlastní žádnou banku, která by mohla poskytovat hypotéky. Vzhledem k tomu tak žádná hypotéka, o které by se dalo říci, že je hypotékou státní, ve své podstatě neexistuje.
Státní hypotéka – podmínky
Jak už bylo uvedeno, státní hypotéka vlastně neexistuje. Alternativou je takzvaná státní půjčka na bydlení, kterou poskytuje Státní fond podpory investic. Žadatel zde může získat až 3,5 milionu korun na výstavbu nebo koupi domu, až 3 miliony na koupi bytu nebo družstevního podílu a až 750 tisíc na rekonstrukci bydlení. Žádat mohou osoby žijící v manželství nebo registrovaném partnerství a to za předpokladu, že alespoň jedna z osob ještě nedosáhla věku 40 let. Žádat může také osoba do 40 let, která trvale pečuje o dítě, které nepřesáhlo 15 let věku.
Možnosti čerpání:
- 3,5 milionu Kč na výstavbu nebo koupi domu
- 3 miliony Kč na koupi bytu nebo družstevního podílu
- 750 tisíc Kč na rekonstrukci bydlení
Podmínky čerpání – profil klienta:
- osoba žijící v manželství nebo registrovaném partnerství a to za předpokladu, že alespoň jedna z osob ještě nedosáhla věku 40 let
- osoba do 40 let, která trvale pečuje o dítě, které nepřesáhlo 15 let věku
Státní půjčka na bydlení
Státní půjčka na bydlení má velice podobné podmínky skutečným hypotékám:
- splatnost až 30 let
- zástavní právo
- půjčka ve výši maximálně 90 % z ceny nemovitosti
- stavba musí být dokončena do tří let od uzavření smlouvy
Výhodou této půjčky je především úroková sazba, která je aktuálně o něco nižší než u hypoték. S každým dítětem do 15 let věku, o které žadatel pečuje, se následně úroková sazba snižuje o dalšího 0,2 procentního bodu.
Bonusy státní půjčky na bydlení
Nejen na podpoře bydlení pro mladé začínající páry, ale také na zakládání rodin si náš stát zakládá. V případě, že se klientovi v průběhu čerpání půjčky ze Státního fondu narodí dítě, případně si dítě osvojí, získá nárok na několik úlev:
- jednorázový bonus 30 000 Kč v podobě slevy ze základní hodnoty půjčky
- možnost požádat o přerušení splácení jistiny a to až na dva roky (po tuto dobu klient splácí pouze úroky) – tato možnost nastává i z důvodu ztráty zaměstnání, úmrtí člena domácnosti nebo v případě těžké nemoci