Dovolená se psem: Co je třeba zařídit a jak psa převážet

16.05.2016

Jezdit na dovolenou se psem je čím dál častější, nicméně i tak si mnohdy lidé neuvědomují, že přítomnost čtyřnohého přítele vyžaduje speciální opatření. Před odjezdem je třeba zařídit jeho identifikaci, nechat si vystavit pas s přehledem očkování a v případě cesty vlastním vozem v něm také zařídit bezpečný systém přepravy, odpovídající rozměrům daného plemene.

Cestovní pojištění psa

Při cestování se psem je třeba mít u sebe doklad o jeho identifikaci s přehledem očkování. Identifikací se rozumí tetování anebo mikročip, na jejichž základě vám veterinář vystaví i pas s přehledem očkování. Bez povinných vakcinací psa nemusí celníci do země pustit. Některé státy požadují kromě těch základních také další očkování. Například Velká Británie, Irsko, Malta, Švédsko a Finsko vyžadují ještě sérologické vyšetření účinnosti vakcinace a další očkování proti echinokokóze a klíšťatům. Cena pasu záleží na vašem zvěrolékaři: „Poplatek za vystavení pasu se pohybuje kolem 400 korun a čipování vyjde obvykle na 600 korun. Každý veterinář si stanovuje cenu sám," říká veterinární lékařka Martina Načeradská.

Cestovní pojištění psa

Je lepší s sebou mít i potvrzení veterináře, že je váš pes v dobrém zdravotním stavu. I tak ale může dojít k tomu, že na dovolené budete muset navštívit veterináře. Poplatky na veterině bývají v cizině ještě vyšší než u nás, proto doporučujeme zahrnout do cestovní pojistky, formou připojištění, i vašeho psa. To vám ušetří vysoké částky u zvěrolékaře, a navíc pokryje případnou škodu, kterou zvíře na dovolené způsobí.

Jak bezpečně převážet psa v autě

V případě, že je pes převážen v autě, musí řidič dle zákona „zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu a zároveň zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby.” Konkrétní návod na posuzování, jestli řidič „zajistil bezpečnost” policie nemá, takže udělení pokuty ve výši 2 000 Kč je na policistech, co vás kontrolují. Ztráta bodů vám ale nehrozí.

Jak bezpečně převážet psa, ať už jde o malého jezevčíka anebo dogu?

Jak bezpečně převážet psa v autě

Další zajímavé články

Dopravní výchova – povinná součást výuky

Dopravní výchova učí děti bezpečnému chování na silnici
17.10.2017

Dopravní výchova má vést ke zvyšování bezpečnosti silničního provozu, proto je nedílnou součástí výuky na základních školách.

Nebezpečí poškození nemovitosti při bouřce

Nebezpečí poškození nemovitosti při bouřce
20.09.2017

Bouřka, především pak blesk, dokáže poškodit vaši nemovitost i vybavení vaší domácnosti. Majetek se vyplatí chránit mimo jiné vhodným pojištěním.


Kam dále: