Ministerstvo dopravy chce zamezit přetáčení tachometrů u aut

25.03.2015

Přetáčení tachometrů je v České republice velký nešvar. Výjimkou nejsou ani takové případy, kdy prodávající přetočí tachometr i o statisíce kilometrů. Ministerstvo dopravy tak spustilo od 2. 1. 2015 web s údaji o stavu tachometrů aut z poslední technické kontroly.

Přetáčení tachometrů u aut
Foto: Fotolia.com

Podle Ministerstva dopravy kontrola tachometru v databázi má pouze informativní hodnotu, přičemž údaje o najetých kilometrech nebudou zatím k dispozici u nově dovezených ojetých aut, která v Česku neprošla technickou kontrolou.

Přetáčení tachometrů jako byznys

Přetáčení tachometrů u aut je technicky velmi snadné. V minulých letech nabízely stáčení kilometrů na internetu dokonce i některé firmy. „Odhaduje se, že ti, co stáčí tachometry, vydělají jen v Česku ročně na tři miliardy korun. Je to třikrát výnosnější než krádeže aut,“ říká Petr Vomáčka, mluvčí Ústředního automotoklubu.

Nad pět tisíc je to trestný čin

Vydělat na prodeji auta tím, že mu upravíme tachometr a tím ho omladíme, je neoprávněné obohacování. Již v loňském roce Nejvyšší soud rozhodl, že přetočení tachometru je trestný čin podvodu. Ale jen v případě, způsobí-li prodávající přetočením tachometru kupujícímu škodu nad pět tisíc korun.

Další zajímavé články

Registrační značky na přání

Registrační značky na přání
19.02.2018

Registrační značka na přání s vlastním výběrem znaků je splněným přáním mnoha řidičů. Co je vlastně povoleno uvést na takovou značku?

Nadstandardní příplatková výbava s diskutabilním přínosem pro řidiče

Příplatková výbava, která nepřináší žádný užitek
15.02.2018

Automobilky v době technického pokroku rozhodně nezahálejí a snaží se řidičům usnadnit s řízením vozu práci. Je to však vždy pro dobro řidiče?


Kam dále:

Doporučte nás