Za nepovolené úpravy auta hrozí pokuta

08.09.2017

Už žádné výmluvy na autoservis! Pokud patříte mezi příznivce tuningu a necháváte své auto zkrášlovat nepovolenými díly, hrozí vám za tyto nelegální úpravy pokuta. Že vám auto takto upravili v autoservisu, aniž byste o tom věděli? Tak tato výmluva, doplněná překvapeným výrazem, vám už nepomůže. Od června je totiž povinností autoservisu informovat majitele vozu o zásadních změnách, které byly na autě provedeny.

Sportovně upravené auto

Mnoho řidičů nechce zapadnout v davu a snaží se své auto individuálními úpravami odlišit od ostatních. Ti nejodvážnější z nich se uchylují k tuningu. Svá auta opatřují neschválenými díly a nepovolenými úpravami. Nechávají si upravovat světlomety, zabarvovat skla, namontovat sportovní ochranné rámy a aerodynamická křídla, upravovat výfuky a brzdové systémy na sportovní provedení.

Auta „vytuněná“ nehomologovanými díly však nemají podle zákona v běžném provozu co dělat. Jejich majitelům hrozí pokuta. Ještě donedávna bylo běžnou praxí, že se při policejní kontrole řidiči tvářili udiveně a tvrdili, že neměli ani tušení o tom, jakými úpravami jejich auto prošlo, natož že jsou v rozporu se zákonem. Vše zkrátka svedli na autoservis.

Od letošního června si však řidiči musí hledat novou výmluvu. V platnost vstoupila novela zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, která ukládá autoservisům povinnost informovat majitele aut o tom, jaké zásahy byly na autě provedeny a zda těmito úpravami vozidlo neztratilo svou technickou způsobilost k provozu. Bude tedy existovat záznam o tom, že majitel auta o úpravách ví a souhlasí s nimi.

A jaké sankce za nelegální úpravy aut hrozí? Řidič vozidla, které technicky neodpovídá předpisům, musí počítat s pokutou ve výši až 50 000 Kč. Ve zvláštních případech se tato pokuta může vyšplhat až na 100 000 Kč. Pokutu může dostat i autoservis – za to, že nedodržel svou povinnost informovat řidiče o zásaních změnách na vozidle. Autoservisům v takovém případě hrozí pokuta až 500 000 Kč.


Štítky:

novela | pokuta | servis | STK | tuning | změna

Další zajímavé články

Jak se tvoří cena pohonných hmot?

Složení ceny pohonných hmot
16.03.2018

Pokud bychom měli svou rafinérii ve vlastním státě, ušetřili bychom na pohonných hmotách více jak polovinu jejich ceny. Jak je to možné?

Agresivní řidiči u nás a ve světě

Agresivní řidiči
14.03.2018

Agresivní řidič přímo nebo nepřímo ohrožuje ostatní účastníky provozu. Jezdí rychle, nebezpečné předjíždí nebo nedodržují bezpečnou vzdálenost.


Kam dále:

Doporučte nás