Jak bojovat proti zamlženým sklům
12.10.2018
Tuto situaci zná každý řidič, který nevlastní garáž a auto tak musí nechat stát v zimě na ulici. Hned po nastartování vozu se přední okno zamlží a nezbývá než pustit ventilátor a čekat. Ne každý ale disponuje ráno dostatkem času, nebo prostě jen nechce vyčkávat, než bude výhled z okna čistý. Existuje něco, co nás zamlžených oken navždy zbaví?
Co je příčinou mlhy v autě
Za její vznik může rozdíl teplot a zvýšená vlhkost, která se drží uvnitř kabiny. Během zimy nasedáme do vozu v mokrém oblečení nebo máme na botách a nohavicích nalepený sníh. Voda se vsákne do koberečků a v kombinaci s chladnými okny dojde ke kondenzaci vlhkosti a zamlžení oken.
Některé vozy mohou mít pak problém s těsněním kolem dveří nebo střešního okna a dovnitř se tak dostane voda, když prší. Okna se budou více mlžit vždy po dešti. Zde je potřeba odborné pomoci a těsnění nechat opravit.
Zvýšená vlhkost uvnitř automobilu je někdy způsobena únikem chladící kapaliny
z poškozeného radiátoru topení. V tomto případě dochází k zamlžování i bez zřejmých příčin, v kabině je cítit nasládlý pach chladící kapaliny a i samotná vlhkost se spíše podobá páře v sauně. Tady pomůže výměna vadného radiátoru.
Jak omezit vlhkost uvnitř vozu
Základem úspěchu v boji se zamlženými okny je tedy eliminace vlhkosti v kabině vozu. Jak toho docílit?
- vyměňte textilní koberečky za gumové a pravidelně z nich vylívejte vodu
- pod koberečky položte staré noviny, které část vnitřní vlhkosti pohltí
- sníh z bot, lyží, snowboardů nebo sáněk oklepejte před tím, než je naložíte do auta
- foukání namiřte jen na přední okno a mřížky ventilace nasměrujte na boční okna, vypněte vnitřní cirkulaci, aby se vlhký vzduch dostal ven
- nastavte nejvyšší možnou teplotu
- nezapomeňte pustit vyhřívání zadního skla, případně i bočních zrcátek
- větrejte, před jízdou na 30 sekund otevřete všechny dveře
Pomůže pěna na holení i stelivo pro kočky
Na trhu dnes existuje několik tzv. “anti-fog” výrobků, jejichž úkolem je zabránit mlžení skel nejen u aut, ale i u dioptrických brýlí nebo motorkářských helem. Některé z nich vám sklo pouze zadraho vyčistí, jiné zanechají bílé šmouhy viditelné hned při prvním dešti. Další nemají efekt vůbec žádný. Vyberte podle recenzí ten, který funguje a vozte jej v autě pro případ nouze.
Chcete-li mít od zamlžených oken pokoj na delší dobu, můžete vyzkoušet některé z údajně osvědčený a levných triků:
- finta, která se používá v koupelnách, se uplatnila i v případě zamlžených oken u vozidel. Stačí na sklo nanést tenkou vrstvu pěny nebo gelu na holení a rozetřít suchým hadříkem. Tuto proceduru stačí absolvovat přibližně jednou za měsíc a zapomenete, že se skla ve vašem automobilu kdy mlžila.
- stejnou službu jako gel na holení prokáže i zubní pasta. Tady ale dejte pozor, aby jemné částečky v ní obsažené, které normálně obrušují zubní sklovinu, neobrousily čelní nebo boční sklo.
- k dalšímu kousku potřebujete pár starých ponožek a stelivo pro kočky, které v sobě obsahuje průhledné krystalky. Stačí jen trochu steliva dát do ponožky, zavázat a poté vložit do ponožky druhé. Kouzelnou ponožku potom stačí umístit na přední sklo a ta se o všechno postará.
Ať už se rozhodnete bojovat se zamlženými okny jakkoliv, vždy dbejte na to, abyste měli dokonalý výhled na všechny strany. Zhoršená viditelnost je příčinou nehod ve 13% případů, byť ne vždy se jedná o havárie zaviněné právě zamlženými okny. I kdyby všechny způsoby, jak rychle odmlžit okna selhaly, těch pár minut zdržení před jízdou navíc se opravdu mnohdy vyplatí.