Kdo a jak smí zastavit vozidlo

13.02.2018

Při každodenní jízdě se řidičům stává, že je někdo zastaví. Důvodů k zastavení je hned několik, vozovka se opravuje, přes cestu jdou malé děti do školy, anebo se na vás chystá policista, který chce provést namátkovou kontrolu. Kdo ještě a v jaké situaci smí zastavovat ostatní?

Kdo a jak smí zastavit vozidlo

Nejčastěji řidiče zastaví:

 • Policista – je asi nejběžnější osoba, která zastavuje vozidla. Podmínkou je, že přitom musí být v uniformě.
 • Příslušník vojenské policie on také oblečen v uniformě.
 • Příslušník městské policie
  • ale, jen v případě, kdy má podezření na přečin řidiče v oblasti plynulosti a provozu na pozemní komunikaci. Druhým případem je zastavení vozu před přechodem pro chodce, za účelem zajištění bezpečnosti na něm.
  • městští strážníci nemohou zastavovat vozidla k namátkové kontrole.
 • Člen celní správy – smí automobily zastavovat a kontrolovat. Zaměřuje se na váhu nákladních automobilů a kontrolují dálniční známky nebo úhrady mýta.
 • Příslušník Hasičského záchranného sboru – zákon o provozu na pozemních komunikacích pamatuje také na mimořádné události, kdy je nezbytné, aby provoz na silnici usměrňoval hasič. Ten má při tom oblečený stejnokroj a používá stejné pokyny jako policisté, když řídí provoz. Stejné oprávnění má také člen požární ochrany. K vidění příslušníka Hasičského sboru, jak řídí dopravu, je možné jen, když na místě není žádný policista nebo strážník obecní policie.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Jak probíhá namátková kontrola?

 • Po zastavení vozidla policista řidiče slovně pozdraví a pobídne ho k vypnutí motoru.
 • Kontrola začíná ukázkou řidičského průkazu, zelené karty a malého technického průkazu. Pro kontrolu občanského průkazu by musel mít policista zvláštní důvod. Strážníkům městské policie a příslušníkům celní správy postačí jenom malý technický průkaz a řidičský průkaz.
 • Dojde-li během kontroly k prohlídce vozidla, měl by k tomu mít státní orgán také důvod. Prohlížet vozidlo se smí z důvodů jako je pátrání po osobách, které jsou hledané, pohřešované nebo ilegálně žijící na našem území. Při hledání zbraních, střeliva, psychotropních a toxických látek nebo jedů, také v případě že, policie pátrá po věcech, které pochází z trestné činnosti nebo s ní nějak souvisí.

Kromě státních složek zastavují na silnici vozidla i další osoby, v případě kdy nastanou zvláštní situace, které jasně stanovuje zákon.

 • Účastník dopravní nehody – jak se má člověk chovat, stane-li se svědkem nebo účastníkem dopravní nehody stanovuje zákon. V něm jsou popsány povinnosti řidičů a také jaké mají práva. Konkrétně má řidič právo zastavovat ostatní automobily, aby zajistil bezpečnost na komunikaci v místě dopravní nehody.
 • Pedagogický dozor – Dalším civilistou, který může zastavovat auta na silnici je člen pedagogického dozoru – učitel předškolní nebo školní mládeže. Další, kdo má k tomuto právo je doprovod zdravotně postižených. Co se týče pedagogů jejich možnosti zastavování aut jsou omezené a mají to povoleno jen při přecházení vozovky. Zajištění bezpečného přechodu dětí, které jdou do školy, mají na starost osoby, které k tomu pověřil obecní úřad s rozšířenou působností. Jejich právo zastavit auta je platné v okolí školy a školky na nejbližším přechodu pro chodce.
 • Dopravce – tím myslíme nejčastěji řidiče autobusu. Ten zastavuje automobily, pokud jsou jeho pasažéři nuceni vystupovat nebo nastupovat do autobusu mimo zastávku do vozovky.
 • Zaměstnanec provozovatele železnice, smí zastavovat auta, ale jen v blízkosti přejezdu.
 • Pracovník údržby silnice – Nejčastějším příkladem, kdy můžeme vidět pracovníka, který opravuje cestu a zastavuje auta je v případech, kdy je doprava řízena kyvadlově. Děje se tak, když je vlivem oprav, úprav, měření, údržbou nebo správou zúžená vozovka.

Jak zastavit vozidlo

 1. pravidlem je, že pokyn k zastavení vozidla musí být dát zřetelně a včas, aby řidič jedoucího vozu mohl adekvátně reagovat a měl na to dostatek času.
 2. zastavuje-li vás policista jedoucí v autě, rozsvítí na policejním voze nápis STOP, nebo mává paží nahoru a dolů, k tomuto účelů vozí celníci a policisté zastavovací terč.
 3. signálem k zastavení je i vztyčená paže. A určitě si mnozí pamatujeme z procházek se školkou a školou červenou plácačku, kterou měla paní učitelka. Na přechodu pro chodce jí zvedla nad hlavu a dětičky honem cupitaly na druhou stranu. Plácačce se odborně říká zastavovací terč. Ten na rozdíl od terče policisty má držadlo a je o něco menší.
 4. v případě, snížené viditelnosti se používá červené světlo, tím se opisuje horní půlkruh.

Nejzákladnějším co má mít na vědomí řidič, kterého někdo zastavuje i ten, který tak činí je bezpečnost. Zajištění bezpečí ať už osobám jdoucím přes cestu, nebo účastníkům nehody je dobrým důvodem k zastavení. Přestože žijeme v uspěchané době, věnujme pozornost dění na vozovce a tolerujme a poslechněme výzev k zastavení. Lidé, kteří tak činí, k tomu mají důvod a také právo.

Autor Martin Daneš

Martin Daneš

Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Srovnátor.cz. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@srovnator.cz

Hledat na webu Srovnátor.cz