Rallye Dakar 2022 – jaký byl 44. ročník legendárního závodu?

24.02.2022

Dakarská Rallye již několik desítek let testuje výdrž závodníků a jejich modifikovaná off-road vozidla a motocykly. Během závodu poměřují své síly jak profesionálové, tak amatérští závodníci v různých kategoriích. Letošní ročník se opět koná jen a pouze na území Saudské Arábie. Jaká byla trasa a jak dopadli čeští závodníci?

zdroj: Dakar.com

Rallye Dakar

Rallye Dakar je závodem off-road vozidel (často se speciálními terénními úpravami), kterého se mohou zúčastnit jak profesionální závodníci, tak i amatéři – ti zpravidla tvoří přibližně 80 % zúčastněných závodníků.

Kořeny tohoto závodu sahají až do konce 70. let 20. století. Závod vznikl na popud závodníka jménem Thierry Sabine – ten se v roce 1977 na tři dny ztratil v poušti během dálkového závodu Abidjan-Nice. Na základě této zkušenosti se rozhodl uspořádat dálkový závod skrz Afriku, který odstartoval 26. prosince 1978 a vedl z francouzské Paříže až do Dakaru v Senegalu.

Krásné scenérie Saudské Arábie i napjatou atmosféru můžete “nasát” z traileru závodu, zdroj: Dakar.com

Dakar 2022

Letošní 44. ročník závodu Rallye Dakar 2022 se opět uskutečnil v Saudské Arábii – na jejím území závod proběhl již potřetí. Zároveň je to počtvrté, co se závod za celou svou historii uskutečnil na území jediného státu.

Foto trasy
Foto trasy

Závod byl odstartován 1. ledna 2022 ve městě Džidda, které bylo zároveň jeho cílem.Trasa byla rozdělena na 12 etap o celkové délce přibližně 8 100 km, z čehož necelou polovinu tvořily měřené úseky. Závodníky čekal velmi namáhavý terén a etapy probíhající pouze v pouštních dunách, ale také jeden odpočinkový den přímo v Rijádu, hlavním městě Saudské Arábie.

14.1. Bisha–Jeddah 680

Tabulka tras a délek jednotlivých etap závodu Dakar 2022.

Jednotlivé kategorie a výsledky českých závodníků

Jako obvykle mohli závodníci startovat hned v několika kategoriích rozdělených podle typu vozu. Vyjma jedné kategorie byly všechny obsazeny českými závodníky, mezi kterými byly i dvě ženy. Žádní čeští závodníci sice nestáli na stupni vítězů, ale celkově si nevedli vůbec špatně. Nejlépe dopadl Zdeněk Tůma v kategorii čtyřkolek – obsadil krásné 4. místo. Závodilo se dohromady v 7 kategoriích:

• Automobily

• 23. místo – M. Zapletal, M. Sýkora (Ford);
    • 24. místo – M. Prokop, V. Chytka (Ford).
  • Motocykly

• 23. místo – J. Brabec (KTM),
    • 30. místo – J. Engel (KTM),
    • 36. místo – M. Michek (KTM).
  • Kamiony

• 7. místo – M. Macík, F. Tomášek, D. Švanda (Iveco).
  • Čtyřkolky

• 4. místo – Z. Tůma (Yamaha).
  • Lehké Prototypy

• 22. místo – J. Macháček, P. Vyoral (Can-Am).