Na kolik vyjde lyžování v Itálii

07.03.2019

Italové patří mezi nejpřátelštější a nejotevřenější národ v Evropě. Proto pokud váháte, kam vyrazit na lyže s dětmi, zkuste se poohlédnout po některém z italských středisek. Obyvatelé Apeninského poloostrova mají děti rádi a skiareály jim proto přizpůsobují svoji nabídku. Cesta tam sice trvá o něco déle než třeba do oblíbeného Rakouska, i tak se ale vyplatí o Itálii přemýšlet, a to hlavně v případě, že máte velkou rodinu. Rozpočet je totiž důležitým faktorem při výběru destinace na dovolenou.

Na kolik vyjde lyžování v Itálii

Pro rodinu s malými dětmi jsou při výběru destinace pro zimní dovolenou rozhodující trochu jiná kritéria než pro partu kamarádů. Důležitá je vzdálenost areálu od ubytování, větší počet modrých nebo lehkých červených sjezdovek, pohodlné sedačkové lanovky nebo kabinky a také vyžití dětí po dni stráveném lyžováním.

Mezi nejznámější a pro děti ideální střediska se řadí areály Livigno, Passo Tonale, Kronplatz či Monte Bondone.

Průměrné ceny celodenních skipasů v hlavní sezoně

DospělíMladistvíDěti
36,00 – 57,00 €

(936 – 1482 Kč)

25,00 – 46,00 €

(650 – 1196 Kč)

16,00 – 35,00 €

(416 – 910 Kč)

Celodenní skipas v Itálii

Jak se stravovat

Vzhledem k větší vzdálenosti od Česka se vyplatí jet na lyže do Itálie minimálně na jeden týden. Ubytovací jednotky se nacházejí buď přímo na sjezdovkách nebo v jejich těsné blízkosti, chcete-li ušetřit, pak je dobré porozhlédnout se po ubytování i ve vzdálenějších oblastech. Výrazně ušetříte, vždyť pro jednu osobu na noc seženete ubytování za 1000 korun i méně, a většinou zde mají zastávky také skibusy, které bývají zdarma a svůj vůz tak můžete nechat zaparkovaný u penzionu, aniž byste složitě sháněli parkování.

Máte-li nižší rozpočet, určitě si budete sami připravovat jídlo. Ceny potravin jsou v Itálii sice v průměru vyšší než u nás, v supermarketech ale narazíte na neznačkové produkty, které jsou mnohdy levnější než u nás. Vlastní stravování vyjde mnohem laciněji než v restauraci, v těch italských totiž zaplatíte za oběd 10 – 12 euro, preferujete-li ryby, pak dokonce 14 – 16 euro. Na kolik vás potraviny zhruba vyjdou?

  • chléb (1 kg) 2,00 – 4,90 euro
  • světlé pečivo (1 kg) 1,40 – 3,80 euro
  • máslo 1,10 – 2,00 euro
  • sýr (100 g) 0,60 – 1,50 euro
  • salám (100 g) 0,80 – 2,00 euro
  • jogurt (1 ks) 0,25 – 1,40 euro
  • mléko (1 l) 0,50 – 1,20 euro
  • džus (1 l) 0,75 – 1,50 euro
  • ovoce (1 kg) 0,85 – 3,00 euro
  • pivo (0,5 l) 0,40 – 1,50 euro
  • balená voda (1,5 l) 0,18 – 1,20 euro
  • kuřecí maso (1 kg) 7,20 – 9,50 euro
  • těstoviny (0,5 kg) 0,30 – 2,00 euro

Benzin natankujte raději v Rakousku

Cesta autem do Itálie je o něco delší než třeba do sousedního Rakouska. Počítejte minimálně s deseti hodinami jízdy. V podstatě máte na výběr dvě hlavní trasy, po kterých se dostanete do lyžařských středisek v Itálii. První cesta vede přes České Budějovice, Linz, Salzburg, Rosenheim a Innsbruck, druhá míří směr Plzeň, Rozvadov, Regensburg, Mnichov, Rosenheim a Innsbruck. S jakými náklady na cestu je potřeba počítat?

  • desetidenní rakouská dálniční známka stojí 9,2 euro
  • mýtné v Itálii vychází zhruba na 9 euro na 100 kilometrů
  • poplatek za průjezd Innsbruck – Brenner je 9 euro
  • tunel vedoucí do Livigna vás vyjde na 34 eur (v sobotu pak dokonce na 45 eur)
  • cesta tam a zpátky vychází zhruba na 1700 km, při spotřebě 6,5 l/100 km a ceně 31 korun za litr zaplatíte 3400 korun

Nádrž vozu doplňujte spíše v Česku nebo Rakousku, v Itálii jsou pohonné hmoty výrazně dražší. Vyhnout se můžete Brennerskému průsmyku a poplatku za jeho využití tak, že u Innsbrucku sjedete na silnici číslo 182, která vás dovede až do Itálie. Pravděpodobně ale to, co ušetříte na poplatku za průjezd průsmykem, zase vydáte na pohonných hmotách kvůli delší cestě. Ta se vám protáhne i časově.