Předschválená hypotéka

Předschválená hypotéka není příliš rozšířeným produktem a ne všechny banky tuto možnost nabízejí. Ve své podstatě se jedná o úvěr, který se banka zaváže poskytnout na nemovitost, kterou klient ještě nemá vybranou. Jedná se o tzv. hypoteční příslib. Klient se při sjednání předschválené hypotéky zavazuje, že ji bude čerpat. Takový závazek s sebou však nese hned několik možných komplikací.

Předschválená hypotéka
Předschválená hypotéka má mnoho rizik

Předschválená hypotéka – rizika

Po schválení žádosti o předschválenou hypotéku běží určitý omezený čas, během kterého je nutné, aby klient našel odpovídající nemovitost, na kterou úvěr použije. Nemovitost musí splňovat podmínky, které banka má, tj. lokalitu, typ využití, technický stav a tak podobně. Zároveň musí cena nemovitosti odpovídat ceně, která je pro předschválenou hypotéku uvedena. Banka se zavazuje k tomu, že pokud takovou nemovitost klient sežene, musí mu poskytnout hypoteční úvěr.

Klient se naopak zavazuje, že bude úvěr čerpat. Pokud ale vhodnou nemovitost nenalezne a nezačne se smluvené době úvěr čerpat, hrozí klientovi vysoké poplatky a to až do výše 20% z výše úvěru.

Možná rizika:

  • Nemovitost neodpovídá požadavkům banky (technický stav, lokalita, záplavová oblast,…) – je nutné hledat další nemovitost
  • Nemovitost má vyšší cenu, než na jakou je sjednána hypotéka – je potřeba hledat další, zpravidla nevýhodný způsob financování
  • Nemovitost má nižší cenu, než na jakou je sjednána hypotéka a klient potřebuje reálně méně peněz, než kolik si půjčuje

Oblíbenost předschválené hypotéky

Vše výše zmíněné vede k tomu, že o předschválené hypotéky není nijak zásadní zájem, nenabízí ji všechny banky a takový typ hypotéky není masivně rozšířen. Výhoda jistoty předschváleného úvěru může být totiž vykoupena velmi draze. O tento produkt má zpravidla zájem ten typ klienta, který si plánuje koupit nemovitost např. ve větším městě, kde nebývá problém sehnat byt nebo dům, který odpovídá požadavkům. Přesto však může vést časový tlak na to, že klient nenalezne ideální nemovitost a buď použije úvěr na nemovitost, která není úplně dle představ, nebo mu budou hrozit vysoké poplatky a bude nucen úvěr čerpat.

Hypotéka dopředu – podmínky

Aby byla klientovi předschválená hypotéka – jinak zvaná hypotéka dopředu – udělena, musí bance doložit tyto doklady:

  • výše příjmu
  • konkrétní částka, na kterou bude hypoteční úvěr čerpat
  • informace o platební morálce – tu už si banka stahuje sama s využitím patřičných registrů

Po doložení těchto informací a schválení úvěru začne klientovi běžet čas, během kterého musí najít vhodnou nemovitost pro jeho čerpání.

Nejčastěji kladené otázky – FAQ

LTV (Loan to Value) udává poměr výše hypotéky k ceně nemovitosti. Více o pojmu LTV dozvíte na stránkách Americká hypotéka.

Žádost musí obsahovat hned několik důležitých informací, jako je např. výše příjmu. Více se o podmínkách pro získání hypotéky dozvíte na stránkách Podmínky hypotéky.

Úroková sazba je procentní vyjádření zvýšení objemu peněz. Sazba vyjadřuje, kolik musí klient zaplatit navíc bance za smluvně stanovenou dobu. Více informací k podmínkám hypotéky najdete na stránkách Podmínky hypotéky.
Hledat na webu Srovnátor.cz