Co ovlivňuje cenu pojištění domácnosti

Sazby za pojištění domácnosti si neurčujeme sami, ale získáváme je přímo od pojišťoven, tudíž výsledné ceny stojí na reálném základu. Podle čeho tedy počítáme cenu pojištění Vaší domácnosti?

5 pilířů, na kterých stojí výše pojistného

 1. Výše pojistné částky, na kterou chcete domácnost pojistit
  • Pojistnou částku určujete sice sami, odpovídat by ale měla reálné hodnotě pojišťovaných věcí v domácnosti. Vámi zvolená pojistná částka jednak ovlivňuje výši pojistného a jednak pochopitelně určuje i plnění pojišťovny v případě pojistné události.
 2. Lokalita, ve které se nachází pojišťovaná domácnost
  • Byt v Praze pojistíte za více peněz než obdobný byt v menším městě. Proč? Jde o rizikovost lokality. Pravděpodobnost požáru, vytopení, vykradení či živelné pohromy je v Praze vyšší než v jakémkoliv jiném městě. Pásma rizikovosti se liší dle pojišťovny, nicméně většina z nich má pásma rozdělená na Prahu, jiná velká města, malá města a vesnice.
 3. Spoluúčast, kterou si zvolíte
  • Stejně jako u havarijního pojištění, i u pojištění domácnosti si můžete zvolit, jak velkou procentuální částkou se budete podílet na úhradě vzniklých škod. V případě pojistné události bude tedy pojišťovna plnit do výše Vámi zvolené pojistné částky zkrácené o Vámi zvolenou spoluúčast. Čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím nižší pojistné budete platit. A naopak.
 4. Úroveň zabezpečení pojišťované domácnosti
  • Pokud máte na dveřích pouze obyčejný zámek, pojistíte svou domácnost jen na nízkou pojistnou částku. Abyste mohli svou domácnost pojistit na vyšší pojistnou částku nepřesahující 300.000 Kč, musíte mít nainstalován minimálně bezpečnostní zámek.
  • S rostoucí pojistnou částkou roste i požadovaná úroveň zabezpečení. Pojišťovny Vám pochopitelně nepojistí „nezabezpečenou hroudu zlata.“ Bezpečnostní zámky a doplňující zamykací systémy musíte mít pro pojistné částky pohybujících se ve statisících korun a alarmy, mříže či dokonce pancéřové dveře pro pojistné částky ještě vyšší. Na cennosti a peníze je třeba mít trezor, jinak bude limit plnění neporovnatelně nižší, než je hodnota cenností.
  • Pojišťovny při stanovení ceny berou v potaz i fakt, zda-li je domácnost v přízemí či prvním patře panelového domu, kde je relativně snadný přístup do oken a na balkon, anebo jestli je domácnost v patrech vyšších, tedy je z venku těžko přístupná.
  • V případě živelných rizik je výše pojistného ovlivňována i materiálem, ze kterého je postaven dům, ve kterém je Vaše domácnost. Jako příklad poslouží dřevo a cihly – co je odolnější proti požáru?
 5. Frekvence plateb pojistného
  • Chcete platit čtvrtletní splátky? Pak bude Vaše pojistné vyšší. Zvládli byste pololetní splátky? Pak bude Vaše pojistné nižší, ale stále bude vyšší než by mohlo být. Nejvýhodnější variantou je pro Vás roční splátka pojistného.

Teď už víte, jak počítáme cenu za pojištění domácnosti

Spočítejte si i Vy, kolik zaplatíte za pojištění domácnosti ještě dnes! Pokud se Vám to teď nehodí, naše pojišťovací specialistka Vám zavolá, až se Vám to hodit bude.

Hledat na webu Srovnátor.cz