Refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky v praxi znamená situaci, kdy je hypotéka u současné banky splacena hypotečním úvěrem od jiné banky. Důvodů pro refinancování může být více – nižší úrok u nové banky, výhodnější podmínky, dalším důvodem pro změnu bývá možnost navýšení současné hypotéky, nebo zkrácení doby splácení. Důvodem pro refinancování hypotéky může být ale také úprava výše měsíční splátky a nebo současná banka nenabídla příliš výhodné podmínky pro nové období fixace.

refinancování hypotéky
Refinancování hypotéky pomůže ušetřit vaše finance

Refinancování hypotéky v době fixace

Hypoteční úvěr můžete refinancovat kdykoli, tedy i v období fixace. Zákon o spotřebitelském úvěru totiž dává možnost splatit hypoteční úvěr kdykoli. Banka však od vás může požadovat poplatek na úhradu účelně vynaložených nákladů, které ji vzniknou v souvislosti s předčasným splacením hypotéky. Poplatky se mohou napříč bankami lišit a skládat se mohou z těchto položek:

 • poplatky katastru nemovitostí
 • poplatky za notářské úkony, pokud byly třeba
 • telefonní poplatky
 • náklady na plat zaměstnance, který žádost zpracovává
 • administrativní náklady – např. poštovné, náklady na tisk a podobně

Refinancování hypotéky před koncem fixace

Pokud zvažujete refinancování hypotéky, pak byste se měli zhruba 4 měsíce před koncem fixace začít rozhlížet po lepších podmínkách hypotečního úvěru. Refinancovat můžete úvěr buď u vaší stávající banky, nebo si můžete nechat vypracovat nabídku u konkurenční banky. První kroky by ale měly vést právě do vaší banky a tak se zajímat o lepší úrokovou sazbu, resp. návrh nové úrokové sazby. Pokud vám banka není schopna nebo ochotna sdělit novou výši úroku a nebo nebudete spokojení s navrhovanou sazbou, pak je čas zamířit pro informace ke konkurenci.

Refinancování hypotéky kalkukačka
O refinancování hypotéky před koncem fixace se zajímejte nejprve u své banky
Vývoj úrokových sazeb v roce 2012-2022
Období Úroková sazba
31.05.2022 5,61%
31.05.2021 0,25%
31.05.2020 0,41%
31.05.2019 1,99%
31.05.2018 0,75%
31.05.2017 0,05%
31.05.2016 0,05%
31.05.2015 0,05%
31.05.2014 0,05%
31.05.2013 0,05%
31.05.2012 0,75%

Postup refinancování hypotéky

Postup při refinancování hypotečního úvěru je možné shrnout do těchto po sobě následujících kroků:

 • od banky, která vám aktuálně poskytuje hypotéku, si vyžádejte nové podmínky (úrokovou sazbu)
 • ověřte si, jaká je v současné chvíli nabídka hypoték na trhu (např. pomocí hypoteční kalkulačky)
 • nechte si od konkurenčních bankovních společností vypracovat nabídku
 • na základě vypracovaných nabídek oslovte svou stávající banku, zda je schopna nabídkám konkurovat
 • na základě těchto informací se rozhodněte se, zda chcete zůstat u své stávající banky, nebo zda budete svou hypotéku refinancovat jinde
 • ověřte si, co budete potřebovat k refinancování u nové banky a zda vaše původní banka podala návrh na výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí

Návrh na výmaz zástavního práva by měla vaše původní banka učinit do 30 dnů po doplacení vašeho hypotečního úvěru. Pokud k tomu banka zmocní vás, musíte si sami podat návrh na výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí.

Refinancování hypotéky – kalkulačka

Pokud máte zájem nechat si porovnat nabídky, jaký úrok můžete díky refinancování získat napříč bankovními institucemi, vyzkoušejte online kalkulačku refinancování hypoték. Máte tak možnost získat ty nejlepší možnosti refinancování a ušetřit nemalou částku peněz.

Nejčastěji kladené otázky – FAQ

Refinancování hypotéky je situace, kdy je hypotéka u současné banky splacena hypotečním úvěrem od jiné banky. V podstatě svůj úvěr splatíte dříve pomocí jiného úvěru. O možnostech předčasného splacení hypotéky dočtete na stránce Předčasné splacení hypotéky.

O refinancování hypotéky byste měli začít přemýšlet přibližně čtyři měsíce před koncem fixace hypotečního úvěru, hypotéku lze ale refinancovat kdykoliv, jen je potřeba počítat s poplatky bance. Více se o fixaci úvěru dozvíte na stránce Fixace hypotéky.

Při refinancování hypotéky splácíte svůj hypoteční úvěr novým úvěrem, který vám nabídne jiný poskytovatel. Tento nový úvěr poté splácíte místo původního úvěru. Více se o předčasném splacení hypotéky dočtete na stránce Předčasné splacení hypotéky.
Hledat na webu Srovnátor.cz