Kamera v autě. Záznamy na sociální sítě nepatří

07.07.2015

Kamery do auta jsou stále oblíbenější. Pro řadu řidičů slouží kamery pouze jako zábava a plní těmito nahrávkami sociální sítě. Neporušují tím ale zákon?

Kamera do auta
Záznam z autokamery může vyřešit spor dopravní nehody. | Foto: Fotolia.com

Kamera v autě nám může posloužit jako důkazní materiál například při dopravní nehodě, ale musíme ji využít správně. Jinak se lehce dostaneme do rozporu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.

Lukáš Fládr ze sdružení Pomoc poškozeným uvádí: „Pokud kamera není umístěna v zorném poli řidiče, nejsou rozeznatelné obličeje jiných osob a záznam používáte pouze pro vlastní potřebu, pak je používání kamer legální. Záběry z kamery lze předložit i pojišťovně likvidující nehodu a nebude to považováno za šíření záznamu.“

Jak je to se zákonem o ochraně osobních údajů

Podle § 3 odst. 3 se zákon o ochraně osobních údajů nevztahuje na fyzické osoby, jestliže nahrávky nešíří a nezveřejňují dál. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří plní internet, i když někdy zábavnými videi, můžete se dostat do rozporu se zákonem.

Úřad pro ochranu osobních údajů vydal v březnu 2015 stanovisko, že získané nahrávky a záznamy lze využít pouze v souvislosti s řešením dopravního incidentu. Nahrávku můžeme tedy předat Policii ČR, příslušnému správnímu úřadu, pojišťovně či soudu, aniž bychom museli kameru registrovat.

Jak správně využívat kameru v autě

První věcí, na kterou bychom si měli dát pozor, je, aby nám kamera nepřekážela ve výhledu z auta. Jinak se může stát, že nahrávka usvědčující viníka dopravní nehody bude použita proti nám. Stejně tak i v případě, kdy bude z nahrávky patrné, že překračujeme povolenou rychlost, nebo jedeme na červenou.

Záznam z autokamery může vyřešit zdánlivě neřešitelnou dopravní nehodu. Zároveň nám však může i přitížit, pokud my sami, nejednáme podle předpisů.

Další zajímavé články

Pravidla přednosti na přechodu pro chodce

Kdo komu dává přednost na přechodu pro chodce?
21.08.2017

Situace, se kterou se setkáváme denně. Chodci mají na přechodu přednost – ta má ale svá pravidla a své výjimky. Jak se tedy na přechodu správně chovat?

Opravy silnic o prázdninách

Opravy silnic o prázdninách
18.08.2017

Jistě jste si v průběhu prázdnin všimli zvýšeného počtu omezení na silnicích. Uzavírky, zúžení, objížďky a následně kolony znepříjemnily cestu mnoha jedincům.


Kam dále:

Doporučte nás