Pojistník odlišný od majitele vozu

09.02.2016

Povinné ručení je z velké míry stále vnímáno jako nutné zlo a tak se na něm snažíme ušetřit, co se dá. Někdy saháme po způsobech, které se nemusí ve finále vyplatit. Například když novopečenému řidiči dělá pojistníka táta s plným bonusem.

Pojistník povinného ručení
Mladý řidič s krátkou praxí často přeceňuje své schopnosti, tudíž pro pojišťovnu představuje větší riziko.

Dříve bylo možné bonusy (sleva na pojistném za jízdu bez nehod) převádět na rodinné příslušníky, což bylo pro nováčka mnohem výhodnější. Dnes jsou pojišťovny v tomto ohledu obezřetnější a při výpočtu ceny povinného ručení hledí více na riziko, které s sebou klient (pojistník) přináší. Proto mnohdy na pojistné smlouvě disponuje jako pojistník někdo jiný. Někdo kdo už má nějaký ten bonus vyježděný.

Kdo je pojistník u povinného ručení

Pojistník je osoba, která sjednává s pojišťovnou smlouvu a k pojištěné věci nemusí mít žádný vztah. Vozidlo nemusí ani vlastnit ani užívat. Je důležité vědět, že na pojistníka se vztahují veškeré podmínky pojistné smlouvy a bez jeho souhlasu nelze nic měnit ani vypovídat.

Změna pojistníka neexistuje

Pokud děláte někomu pojistníka, za účelem ušetřit na povinném ručení, připravte se na řadu nevýhod. Problémy mohou nastat třeba při výpovědi. Nepočítejte s tím, že Vám pojišťovna ukončí smlouvu po půl roce jen proto, že jste se právě rozešli s přítelkyní a pojistníka jí už dělat nechcete.

Bonusy se váží na pojistníka

Stejně jako se dá na povinném ručení ušetřit, tak se dá i prodělat. V případě dopravní nehody se vyježděný bonus odečte pojistníkovi nikoli řidiči vozidla. Nezáleží na tom, kdo vozidlo řídí, ale kdo je na smlouvě uveden jako pojistník.

Pojistník u povinného ručení nese velkou zodpovědnost. Proto stojí za zvážení, zda někomu pomoci k levnějšímu pojištění a propůjčit mu svůj bezeškodní průběh (bonusy).

Další zajímavé články

Je handsfree opravdu tak bezpečné, jak se tvrdí?

Je handsfree bezpečné?
17.11.2017

V autech se běžně používá systém handsfree. S ním se řidič může věnovat řízení během vyřizování telefonátů. Je handsfree opravdu tak bezpečné?

Srovnání 3 nejnavštěvovanějších italských lyžařských středisek

Srovnání cen zimních středisek v Itálii
15.11.2017

Zalyžujte si letos v Itálii. Máme pro vás cenové porovnání 3 lyžařských středisek.


Kam dále: